banner2

53 yaşındaki Harvard profesörü biyolojik yaşını küçülttü! Hem de sadece 4 basit alışkanlıkla

Yaşam tarzı yaşlanmaya karşı çok büyük bir etkiye sahip. Alınan gıdalar, hareketsizlik ve stres kişinin yaşlanmasına sebep olan çok önemli faktörler. 53 yaşındaki Harvard Üniversitesi profesörü Dr. David Sinclair buna çok iyi bir örnek. Sinclair, yıllar önce değiştirdiği bazı alışkanlıkları sayesinde biyolojik yaşının 43 olduğunu dile getiriyor. Peki müthiş bir değişim sağlayan 4 rutin ne?

Sağlık 17.03.2023, 10:13 17.03.2023, 11:22
Abone ol
53 yaşındaki Harvard profesörü biyolojik yaşını küçülttü! Hem de sadece 4 basit alışkanlıkla

Dr. David Sinclair, Harvard Üniversitesi'nde yaşlanmayı ve yaşlanmayı yavaşlatmanın yollarını inceleyen bir genetik profesörü. 53 yaşında olan Sinclair, genetik testlerine göre hücrelerin sağlığını gösteren biyolojik yaşının 43 olduğunu iddia ediyor. 

Doktor yıllar önce böyle olmadığını belirtiyor. Yaklaşık yirmi yıl önce çok yediğini ve içtiğini aktaran David Sinclair, fazla kilolu olduğunun altını çiziyor. Ancak beslenmesini çoğunlukla bitki bazlı yiyeceklerle değiştirerek ve alkolü azaltarak vücudunda ve kendisinde büyük bir fark gördüğünü vurguluyor. 

"Biyolojik en az 10 yıl daha uzun yaşayabileceğimi tahmin ettiğim bir noktaya kadar geriledi" ifadesini kullanan doktor, yeni hayat tarzını 4 alışkanlık üzerine bina etmiş. 

HAFTADA 3 KEZ EGZERSİZ YAPMIŞ

Tüm antrenman programları çoğunlukla günlük egzersizi içerir. Bu, kas kütlesi ve kemik sağlığının korunmasına katkıda bulunur, kalp ve beyin için iyidir, iltihaplanma ve obeziteye karşı korur. Bütün bunlar hücrelerin erken yaşlanmasını önler. Dr. Sinclair de, haftada en az üç kez aerobik yaptığını söylüyor. Bu noktada yüzme
bisiklet ve kürek çekme egzersizlerini tercih ettiğini belirten doktor ayrıca gününü oturarak geçirmemek için ayakta çalışma masası kullanmış.

SAATLERCE ORUÇ TUTMUŞ

Dr. Sinclair, yaşlanmayı yavaşlatmak için aralıklı olarak yemek yememiz gerektiğini vurguluyor. 24 saatin sadece birkaç saati içinde yemek yemiş ve geri kalan sürede oruç tutmuş. Bilindiği üzere aralıklı beslenme vücuda birçok fayda sağladığına inanıldığı için son yıllarda yoğun araştırmalara konu olmuş durumda. Birçok uzman da, son yemeğimizi akşam 8'den önce yemeye çalışmamızı tavsiye ediyor.

BESLENMESİNE DİKKAT ETMİŞ

Sebzeler Dr. David Sinclair'in diyetinde önemli bir yer tutarken, tükettiği protein miktarını da azaltmış. Ayrıca günde bir veya iki fincan yeşil çay içtiğini söylüyor. Doktor günlük bir resveratrol takviyesi aldığını da belirtiyor. Resveratrol, kırmızı üzümün kabuğunda bulunan güçlü antioksidan özelliklere sahip bir bileşik. 

STRES VEREN İNSANLARDAN UZAK DURMUŞ

Doktor, stres ve sinirin erken yaşlanmaya neden olduğunu ve yaşamdan yıllarca yıl çaldığını savunuyor. Bunun nedeni, kronik stresin iltihaplanma ile olan ilişkisi. Kronik inflamasyon kalp hastalığı, kanser, obezite ve uyku sorunlarına neden oluyor. Ayrıca hücrelerin DNA'sında değişikliklere neden olarak yaşlanmayı hızlandırabiliyor.Bu yüzden sinir bozucu insanlarla çalışmaktan da olabildiğince kaçınmış. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!