banner2

16 yaşındaki genç kanser teşhisi konulduktan 24 saat sonra öldü! Peki neden?

Kanser birden fazla türü olan ölümcül bir hastalık. Belirtileri bazı türlerde erkenden ortaya çıkarken çoğu zaman hiçbir şikayete yol açmadan sessiz sedasız ilerleyebiliyor. ABD'de sporcu olan 16 yaşındaki Kyle bu durumu bizzat yaşadı. Sırt ağrısı şikayetiyle doktora giden genç, kanser teşhisi konulduktan sonraki 24 saat içinde hayatını kaybetti.

Sağlık 01.06.2023, 17:02 01.06.2023, 17:39
Abone ol
16 yaşındaki genç kanser teşhisi konulduktan 24 saat sonra öldü! Peki neden?

Kanser 24 saatte öldürebilir mi? 
ABD'li bir aile, sağlıklı ve formda olan genç oğullarının kanser teşhisi konulduktan sadece bir gün sonra lösemiden öldüğünü söylüyor.

HER ŞEY SIRT AĞRISIYLA BAŞLADI

16 yaşındaki Kyle Limper, basketbol oynadıktan sonra sırt ağrısı çekmeye başladı. Birkaç gün içinde ağrısı dayanılamayacak boyuta ulaştı. Doktora gittiklerinde kanser olduğu ortaya çıktı. 

Ailesi, daha önce herhangi bir uyarı işareti olmadığını, ancak teşhis konduğunda organlarının çoktan çökmeye başladığını söyledi. Limper, teşhis konulduktan birkaç saat sonra ise hayatını kaybetti.

GEÇ TEŞHİS KİŞİYİ ÖLÜME GÖTÜRÜYOR

Amerikan Kanser Derneği başhekimi Dr. Arif Kamal'a göre, hızla büyüme gösteren kanser vücuda çoktan yayılmışsa geç evrelerde yakalanabiliyor. Ve hastalar tanı konulduktan sonraki 24 saat içinde bile ölebiliyor. 

Kyle'ın ne tür bir kansere yakalandığı henüz belli değil, ancak gençlerde en sık görülen iki tür var. Akut miyeloblastik lösemi ve akut lenfoblastik lösemi. Bu kanserlerde beyaz kan hücreleri, kan damarlarına ve hayati organlara yayılmadan önce vücutta kontrolsüz bir şekilde büyümeye başlıyor. 

SPORCULAR BELİRTİLERİ GÖZDEN KAÇIRABİLİYOR

Dr. Kamal, Kyle'ın kanserinin geç tespit edilmesinin muhtemelen gözden kaçan semptomlar ve kanserin ilerleme hızından kaynaklandığını söylüyor. Hastalar bu süreçte genellikle kendilerini bitkin hissediyor, çok uyuyor ve istemeden kilo verebiliyor. Ancak spor yapmaya kendini kaptırmış ve birkaç ağrıyı görmezden gelebilecek sporcuların uyarı işaretlerini gözden kaçırması mümkün.

Kronik lösemide hastalar herhangi bir semptom göstermeden aylarca hatta yıllarca hastalığı taşıyabiliyor. Birincil kanser hücreleri hızla bölünüp vücutta yayıldıkça semptomlar birkaç hafta içinde ortaya çıkıyor. Yani bir veya iki hafta önce tamamen sağlıklı görünen, hatta normal kan testi sonuçları alabilen bir kişi için işler birkaç gün içinde hızla değişebiliyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!