banner2

10 kişiden 8'i pazar günleri mutsuz hissediyor! Pazartesi sendromu nasıl atlatılır?

Halk arasında en yaygın sendromlardan biri pazartesi sendromu. 2 günlük hafta sonu tatilinin ardından işe gidecek olmanın verdiği gerginlik olarak tanımlayabileceğimiz bu durum aslında çoğu kişide pazar gününden itibaren başlıyor. Pazar sabahı mutlu uyuyan ve sevdikleriyle vakit geçiren kişiler akşama doğru büyük bir mutsuzluğun etkisi altına giriyor. Peki kaçınılmaz bir son olan bu durumu kendimize bir depresyon sebebi haline getirmemek için ne yapmak gerekiyor?

Sağlık 02.04.2023, 10:36 02.04.2023, 10:50
Abone ol
10 kişiden 8'i pazar günleri mutsuz hissediyor! Pazartesi sendromu nasıl atlatılır?

Pazartesi sendromu, özellikle hafta sonu 2 gün tatil yapan çalışanların her hafta yaşadığı ufak çaplı bir depresyon. Yeni haftaya yine işe giderek başlayacak olmanın stresi kişinin ne yazık ki moral ve motivasyonunu önemli ölçüde etkiliyor. 

HER 10 KİŞİDEN 8'İ PAZAR GÜNLERİ MUTSUZ

Aslında bu durum her ne kadar "Pazartesi sendromu" olarak adlandırılsa da pazar gününden itibaren kişiyi pençesine alıyor. Yapılan araştırmalar dünyada her 10 kişiden 8’inin her pazar kendini mutsuz hissettiğini gösteriyor. En çok da 09.00-17.00 saatleri arasında çalışanlar ve öğrenciler... 

ÖDEVLER SON GÜNE KALINCA MUTSUZLUK ARTIYOR

Özellikle ödevlerini son güne bırakan çocuklar fiziki anlamda karın ağrısı çekmeye başlıyor bu stresten dolayı. Pazar günü için günler öncesinden birçok plan yapan ancak bunların bazılarını hayata geçiremeyenler de aynı gerginliği yaşıyor. 

"BAŞIMA NELER GELECEK?" DİYE DÜŞÜNMEYİN

“Yeni haftada başıma neler gelecek" senaryoları da pazar stresini en üst noktaya tırmandırıyor. 

SOSYAL MEDYANIN GAZINA GELMEYİN

Pazar gününüü gezip tozmaya değil evde yapılacak bazı işlere ayıranlar ise 1-2 dakikalık sosyal medya gezintisinde bile yerle bir oluyor. "Başkaları gezerken benim yaptığım işe bak" düşüncesi pazar gününü zehretmeye tek başına yetebiliyor.

BU GEÇMİŞTEN GELEN BİR ALIŞKANLIK

Psikologlar ise bu durumun gerçekten işi sevmekle ya da sevmemekle ilgisinin olmadığını dile getiriyor. İster pazar ister pazartesi sendromu deyin, bu tamamen geçmişten gelen, büyüklerimizden bize emanet olan bir mutsuzluk alışkanlığı. 

PAZAR SENDROMUNU NASIL ATLATACAĞIZ?

Peki bu ruhsal pazar çöküntüsüne karşı nasıl gardımızı alacağız? 

  • Pazar sancısı geldiğinde sizi mutlu edecek şeylere odaklanın. Bu yakın zamanda bir arkadaşınızla yiyeceğiniz yemek olabilir. 
  • Sevdiğiniz insanların seslerini duymak sizi rahatlatır. Hayatta olan ve çok sevdiğiniz bir büyüğünüzü arayabilirsiniz. 
  • Hafta boyunca yapmaya imkân bulamadığınız şeyleri yapın.
  • Bakmanız gereken iş mailleri varsa bile bunu bütün gün bilgisayar başında olarak değil birkaç dakikada yapın.
  • Size iyi geleceğine inandığınız basit planlar yapın. Eğlenin.
  • Haftayı kapatırken, gelecek haftaya kalan işleri kafanızda büyütmemek için bir durum güncellemesi yapın.
  • Hafta sonuna cumartesi sabahı canınızı sıkanları yaparak başlayın. Mesela çamaşır yıkayacaksanız bu pazara kalmasın. Pazar daha dinlendirici, rahatlatan, eğlendiren ve sizi iyi hissettirenlere kalsın.
  • Kendinizi iyi hissettirmek için pazar gününden pazartesi giyeceklerinizi planlayın. En sevdiğinizi pazartesi giyinin. İş sonrası için bir şey planlayın.
  • Pazar akşam üzeri aşırı yoğun programlardan kaçının. Gergin hissettiğiniz anlarda egzersizin mucizevi olduğunu unutmayın. Sonrasında güzel müzik eşliğinde ılık duş almak size daha iyi gelecektir. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!