SON DAKİKA

Sitede Ara

10 dakika merdiven inip çıkmak 1 fincan kahveyle eş değer! Sabah egzersizi ve yürüyüşü, uyku açmada kahve kadar etkili!

10 dakika merdiven inip çıkmak 1 fincan kahveyle eş değer! Sabah egzersizi ve yürüyüşü, uyku açmada kahve kadar etkili!

Yürüyüş yapmanın sağlık için çok önemli faydaları var. Günün hangi saatinde olunursa olsun en azından yarım saatlik bir tempolu yürüyüş, kilo kontrolünde de önemli rol oynuyor. Yapılan araştırmalar ise sabah yürüyüşünün günlük bir rutin haline getirilmesi durumunda sağlık üzerinde 7 ayrı etkisinin olacağını ortaya koyuyor.

Sağlık

23.02.2024, 11:44

Sabah yürüyüşünün faydaları nelerdir? Sabah yürüyüşü sağlık üzerinde ne gibi etkilere sahip? Sabah yürüyüşü zayıflatır mı? İşte cevaplar...

Uyandıktan sonraki günlük rutinler arasında sabah yürüyüşü de mutlaka yer almalı. İster mahalle çevresinde kısa bir tur, ister işe veya okula gidip gelme amacıyla olsun erken saatlerde yürümek sağlık için çok fazla fayda sağlıyor. Yapılan araştırmalar sabah yürüyüşü yapmak için 7 ayrı nedenin olduğunu ortaya koyuyor. Sağlıklı bir yaşam sürmek için bu noktalara dikkat edilmesi gerekiyor. 

İşte bugünkü sağlık durumunuz! Burcunuz ne söylüyor? Haberi Görüntüle

ENERJİYİ ÇOĞALTIR

Güne yürüyüşle başlamak, özellikle dışarıda yapılırsa, günün geri kalanında daha fazla enerji kazanmanıza yardımcı olabilir. Araştırmalar, açık havada 20 dakika yürüyen insanların, içeride yürüyenlere göre daha fazla enerji ve canlılığa sahip olduğunu gösteriyor. 

Horlamanızın nedeni bu olabilir! Araştırmada ortaya çıktı Haberi Görüntüle

KİLO VERMEYE YARDIMCI OLUR

Sabah yürüyüşü, kilo verme hedeflerinize ulaşmanıza büyük ölçüde yardımcı olabilir. Çünkü 30 dakikalık orta dereceli yürüyüş 150 kaloriye kadar yakabilir. Bu nedenle, dengeli bir diyet ve kuvvet antrenmanı ile birlikte günlük yürüyüş, kilo vermede önemli bir rol oynayabilir.

Beslenme uzmanları açıklıyor! 1 kilo yağ kaybetmeniz için bu kadar... Haberi Görüntüle

HASTALIK OLUŞUMUNU ÖNLER

Yürümenin sağlığa etkilerinden bir diğeri ise, bağışıklık sistemini güçlendirmenin yanı sıra belirli sağlık sorunlarının başlamasını önlemesi. Araştırmalar, günde 30 dakika yürümenin kardiyovasküler hastalık riskini %19 oranında azaltabildiğini ve ayrıca diyabetli kişilerde kan şekeri düzeylerinin düşmesine yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Artık yerken korkmayacaksınız! O besin şifa deposu çıktı! Haberi Görüntüle

KASLAR YÜRÜYÜŞLE GÜÇLENEBİLİR

Yürüyüş, özellikle orta veya tempolu bir tempoda yapıldığında bacak kaslarını güçlendirmeye yardımcı olabilir. Merdiven çıkmak, yokuş çıkmak veya eğimli bir koşu bandında yürümek de bacakları daha iyi güçlendirmeye yardımcı olabilir.

Yaşlanmaya meydan okumak için bunları yapın! İşte 40'lı yaşlarda en... Haberi Görüntüle

ZİHNİ BERRAKLAŞTIRIR

Sabah yürüyüşü, gün boyunca zihinsel berraklığı ve konsantrasyonu artırmaya yardımcı olabilir. Araştırmalar, güne sabah yürüyüşüyle ​​başlayan yaşlıların, hareketsiz kalanlara kıyasla bilişsel işlevlerinin daha iyi durumda olduğunu ortaya koyuyor.

Sakız çiğnemenin şaşırtan faydası! Hamilelerde... Haberi Görüntüle

YARATICILIĞI ARTIRIR

Yürüyüş ayrıca yaratıcılığı artırabilir ve özellikle açık havada yapıldığında beyin fırtınasına yardımcı olabilir.

O hastalığı önlemek için tuz yerine bunları tüketin! Araştırmaya göre... Haberi Görüntüle

UYKU KALİTESİNİ YÜKSELTİR

Sabah yürüyüşünün, akşamın ilerleyen saatlerinde uyku kalitesini iyileştirmek için faydalı olduğu da belirlenmiş. 2017'de yapılan bir araştırma, sabah egzersizinin, hafif uykusuzluk çeken 55-65 yaş arası yetişkinlerin akşam egzersizine kıyasla daha iyi uyumasına yardımcı olduğunu ortaya koyuyor. Öte yandan 2017'de yapılan bir araştırma ise, uyku yoksunluğu nedeniyle yorgun hisseden 18 kadında enerji düzeylerini artırmada 10 dakikalık merdiven yürüyüşünün bir fincan kahveden daha etkili olduğu belirlendi.

Faydalarını duyunca yedikçe yiyeceksiniz! Süper besin olarak bilinen brokolinin insan... Haberi Görüntüle

SABAH YÜRÜYÜŞÜ AÇ MI TOK MU YAPILMALI?

Peki sabah yürüyüşü kahvaltıdan önce mi yoksa sonra mı yapılmalı? Bazı araştırmalar, aç bir durumda egzersiz yapmanın daha fazla yağ kaybetmeye yardımcı olabileceğini gösterse de her kişinin ihtiyaçlarını takip etmesi ve kahvaltıdan önce veya sonra, kendini en iyi hissettiği zaman egzersiz yapması gerekiyor.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading