banner2

10 dakika merdiven inip çıkmak 1 fincan kahveyle eş değer! Sabah egzersizi ve yürüyüşü, uyku açmada kahve kadar etkili!

Yürüyüş yapmanın sağlık için çok önemli faydaları var. Günün hangi saatinde olunursa olsun en azından yarım saatlik bir tempolu yürüyüş, kilo kontrolünde de önemli rol oynuyor. Yapılan araştırmalar ise sabah yürüyüşünün günlük bir rutin haline getirilmesi durumunda sağlık üzerinde 7 ayrı etkisinin olacağını ortaya koyuyor.

Sağlık 06.10.2022, 09:18 06.10.2022, 10:33
Abone ol
10 dakika merdiven inip çıkmak 1 fincan kahveyle eş değer! Sabah egzersizi ve yürüyüşü, uyku açmada kahve kadar etkili!

Sabah yürüyüşünün faydaları nelerdir? Sabah yürüyüşü sağlık üzerinde ne gibi etkilere sahip? Sabah yürüyüşü zayıflatır mı? İşte cevaplar...

Uyandıktan sonraki günlük rutinler arasında sabah yürüyüşü de mutlaka yer almalı. İster mahalle çevresinde kısa bir tur, ister işe veya okula gidip gelme amacıyla olsun erken saatlerde yürümek sağlık için çok fazla fayda sağlıyor. Yapılan araştırmalar sabah yürüyüşü yapmak için 7 ayrı nedenin olduğunu ortaya koyuyor. Sağlıklı bir yaşam sürmek için bu noktalara dikkat edilmesi gerekiyor. 

ENERJİYİ ÇOĞALTIR

Güne yürüyüşle başlamak, özellikle dışarıda yapılırsa, günün geri kalanında daha fazla enerji kazanmanıza yardımcı olabilir. Araştırmalar, açık havada 20 dakika yürüyen insanların, içeride yürüyenlere göre daha fazla enerji ve canlılığa sahip olduğunu gösteriyor. 

KİLO VERMEYE YARDIMCI OLUR

Sabah yürüyüşü, kilo verme hedeflerinize ulaşmanıza büyük ölçüde yardımcı olabilir. Çünkü 30 dakikalık orta dereceli yürüyüş 150 kaloriye kadar yakabilir. Bu nedenle, dengeli bir diyet ve kuvvet antrenmanı ile birlikte günlük yürüyüş, kilo vermede önemli bir rol oynayabilir.

HASTALIK OLUŞUMUNU ÖNLER

Yürümenin sağlığa etkilerinden bir diğeri ise, bağışıklık sistemini güçlendirmenin yanı sıra belirli sağlık sorunlarının başlamasını önlemesi. Araştırmalar, günde 30 dakika yürümenin kardiyovasküler hastalık riskini %19 oranında azaltabildiğini ve ayrıca diyabetli kişilerde kan şekeri düzeylerinin düşmesine yardımcı olabileceğini gösteriyor.

KASLAR YÜRÜYÜŞLE GÜÇLENEBİLİR

Yürüyüş, özellikle orta veya tempolu bir tempoda yapıldığında bacak kaslarını güçlendirmeye yardımcı olabilir. Merdiven çıkmak, yokuş çıkmak veya eğimli bir koşu bandında yürümek de bacakları daha iyi güçlendirmeye yardımcı olabilir.

ZİHNİ BERRAKLAŞTIRIR

Sabah yürüyüşü, gün boyunca zihinsel berraklığı ve konsantrasyonu artırmaya yardımcı olabilir. Araştırmalar, güne sabah yürüyüşüyle ​​başlayan yaşlıların, hareketsiz kalanlara kıyasla bilişsel işlevlerinin daha iyi durumda olduğunu ortaya koyuyor.

YARATICILIĞI ARTIRIR

Yürüyüş ayrıca yaratıcılığı artırabilir ve özellikle açık havada yapıldığında beyin fırtınasına yardımcı olabilir.

UYKU KALİTESİNİ YÜKSELTİR

Sabah yürüyüşünün, akşamın ilerleyen saatlerinde uyku kalitesini iyileştirmek için faydalı olduğu da belirlenmiş. 2017'de yapılan bir araştırma, sabah egzersizinin, hafif uykusuzluk çeken 55-65 yaş arası yetişkinlerin akşam egzersizine kıyasla daha iyi uyumasına yardımcı olduğunu ortaya koyuyor. Öte yandan 2017'de yapılan bir araştırma ise, uyku yoksunluğu nedeniyle yorgun hisseden 18 kadında enerji düzeylerini artırmada 10 dakikalık merdiven yürüyüşünün bir fincan kahveden daha etkili olduğu belirlendi.

SABAH YÜRÜYÜŞÜ AÇ MI TOK MU YAPILMALI?

Peki sabah yürüyüşü kahvaltıdan önce mi yoksa sonra mı yapılmalı? Bazı araştırmalar, aç bir durumda egzersiz yapmanın daha fazla yağ kaybetmeye yardımcı olabileceğini gösterse de her kişinin ihtiyaçlarını takip etmesi ve kahvaltıdan önce veya sonra, kendini en iyi hissettiği zaman egzersiz yapması gerekiyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!