banner2

Yeni Tarım Bakanı Vahit Kirişci kimdir? Vahit Kirişci aslen nereli, kaç yaşında?

Cumhurbaşkanı Kararı ile görevden af talebi kabul edilen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'den yerine Vahit Kirişci getirildi. Pek çok kişi yeni bakanın hayatına dair bilgiler merak ediyor. Peki, Vahit Kirişci kimdir? Vahit Kirişci aslen nereli, kaç yaşında? İşte ayrıntılar...

Politika 04.03.2022, 00:53 04.03.2022, 01:04
Abone ol
Yeni Tarım Bakanı Vahit Kirişci kimdir? Vahit Kirişci aslen nereli, kaç yaşında?

Cumhurbaşkanı Kararı ile görevden af talebi kabul edilen Tarım ve Orman Bakanlığı Bekir Pakdemirli'den boşalan koltuğa Vahit Kirişci atandı. Karar sonrası sosyal medya gündem oaln isimler arasında yer alan Kirişç'nin hayatı ve biyografisiyle ilgili ayrıntılar merak ediliyor. Peki, yeni Tarım Bakanı Vahit Kirişci kimdir, aslen nereli, kaç yaşında? İşte ayrıntılar....

Resmi Gazete'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla yayımlanan atama kararına göre; Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli görevinden istifa etti. Pakdemirli'nin yerine Vahit Kirişçi atandı.

VAHİT KİRİŞÇİ KİMDİR?

Vahit Kirişci, 4 Aralık 1960'da, Kahramanmaraş'ta doğdu. Babasının adı Mustafa, annesinin adı Saniye'dir.

Ziraat Yüksek Mühendisi ve Öğretim Üyesi; Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi'ni bitirdi. Yüksek lisansını Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Fen Bilimleri Enstitüsü'nde, doktorasını İngiltere Cranfield Üniversitesi'nde tamamladı.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nda teknik eleman olarak çalıştı. Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nde öğretim üyesi olarak ders verdi. 1995'te doçent, 2001'de profesör oldu. 16'sı yabancı dilde olmak üzere, toplam 55 adet makale, kitap, komisyon raporu ve bildiri türünde yayın yaptı. Birçok sivil toplum kuruluşunda yönetici olarak görev üstlendi.

22. Dönem Adana Milletvekili. 22. Dönem'de Türkiye AB Karma Parlamento Komisyonu Üyesi oldu ve Başkanvekilliği görevinde bulundu. TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanlığı görevini yürüttü. 23. Dönem'de aynı Komisyon'un Başkanlığına yeniden seçildi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!