banner2

Türkiye Interpol Genel Kurulunu ağırlayacak

Interpol'ün bu yıl Kasım ayında, İstanbul'da gerçekleştirilecek olan Genel Kurul Toplantısı'na Türkiye ev sahipliği yapacak. Türkiye'nin talepleri neler?

Politika 03.06.2021, 17:23 03.06.2021, 17:37
Abone ol
Türkiye Interpol Genel Kurulunu ağırlayacak

TBMM Dışişleri Komisyonunun önceki gün gerçekleşen toplantısında, Türkiye ile Uluslararası Kriminal Polis Teşkilatı-INTERPOL arasında 2021'de İstanbul'da düzenlenecek 89. Genel Kurul Oturumu ve İcra Komitesi Toplantıları için İmtiyazlar ve Muafiyetlere İlişkin Anlaşma'nın onaylanması uygun bulundu.

"INTERPOL'ün 89'uncu Genel Kurul Toplantısı'na ev sahipliği yaparak teşkilatla ilişkilerimizi yapıcı bir anlayışla idare etme irademizi bir kez daha teyit etmiş olacağız. Terörle mücadeledeki yaklaşımımızı en üst düzeyde aktaracağız."diyen Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, komisyonda, milletvekillerine bilgi aktardı ve Türkiye'nin, 194 üyesi olan INTERPOL'ün kurucu üyelerinden biri ifade ederek, tüm ülkelerden üst düzey polis temsilcilerinin katıldığı Genel Kurulun da bu teşkilatın en üst düzeyde yetkili organı olduğunu belirtti.

Türkiye'nin, 2021'de gerçekleştirilecek olan Genel Kurul ve İcra Komitesi toplantıları için aday olduğunu ve toplantıların da Türkiye'nin ev sahipliğinde gerçekleştirilmesinin kabul edildiğini kaydeden Kıran, 89'uncu Genel Kurulun 20-25 Kasım'da İstanbul'da yapılacağını bildirdi. 

GEÇEN YILIN MART AYINDAN BU TARAFA 93 KİŞİ TÜRKİYE'YE İADE EDİLDİ
Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi koşullarına rağmen Mart 2020'den beri haklarında yakalama kararı olan 93 kişinin Türkiye'ye iadesinin gerçekleştiğini, 3 suçlunun da Türkiye'de yakalanarak ilgili ülkelere iade edildiğini belirten Yavuz Selim Kıran, "INTERPOL ile ilişkilerimiz, 15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından teşkilatın ülkemizle iş birliğinde gösterdiği mütereddit tavır nedeniyle maalesef arzu edilen düzeyde değil, bunu da kabul ediyoruz." diye konuştu ve şöyle devam etti:
"Başta FETÖ olmak üzere PKK, KCK, DEAŞ, DHKP-C gibi terör örgütleriyle mücadelemiz ve iptal ya da reddedilen kırmızı bültenlerimiz konusundaki haklı pozisyonumuzu katılımcılara ayrıntılarıyla izah edeceğiz. Genel Kurul vesilesiyle INTERPOL sekretaryası üst düzey heyetiyle yapılacak görüşmelerde ülkemizin terörle mücadeledeki etkin rolünün ele alınması ve bu konuda sunumlar gerçekleştirmesi planlanıyor. INTERPOL'ün 89'uncu Genel Kurul Toplantısı'na ev sahipliği yaparak teşkilatla ilişkilerimizi yapıcı bir anlayışla idare etme irademizi bir kez daha teyit etmiş olacağız. Terörle mücadeledeki yaklaşımımızı en üst düzeyde aktaracağız. Ev sahipliğimiz, küresel terörizm ve sınırı aşan suçlarla mücadeledeki uluslararası görünürlüğümüze katkı sağlayacak."

TÜRKİYE'NİN TALEPLERİ NE OLACAK?
"Aslında özetle üç konuda INTERPOL'le çalışmalarımızda arzu ettiğimiz düzeyde iş birliği sergilenmiyor. Nedir bu üç konu? Öncelikle kırmızı bülten ve iade taleplerimizin reddedilmesi, yine kırmızı bültenlerin silinmesi ve Kayıp ve Çalıntı Seyahat Belgeleri Sistemi'ne ülkemiz makamlarınca yapılan veri girişlerinin silinmesi. Bunlar üç ana başlıkta bizim INTERPOL'le iş birliğinde güncel ölçekte de karşılaştığımız ve devam eden problemler. 1982'den bugüne iade edilen 1064 iade talebimiz var. Bütün bunları detaylı olarak INTERPOL Genel Kurulunda aktaracağız.

Ülkemizin FETÖ, PKK/PYD, YPG ve DHKP-C'yle mücadelesinde INTERPOL'den yeterli destek göremediği; INTERPOL'ün terör örgütü mensuplarının ülkemize iadesinde ve cezalandırılmasında üzerine düşeni yapmadığı; Türkiye'nin 'kayıp ve çalıntı seyahat belgeleri' dediğimiz 'SLTD' diye kısalttıkları veri tabanına girişinin engellenmesinin kabul edilemeyeceği; INTERPOL'ün bir yargı makamı olmadığı ve suçla mücadeleyi kolaylaştırmayı amaçlayan bir örgüt olduğunu, tek odak noktasının DEAŞ olmaması gerektiği, DEAŞ'a karşı en büyük mücadeleyi ülkemizin verdiği ve INTERPOL'ün bu tutumunun ülkemizin terörizmle mücadeledeki çabalarına zarar verdiği, Genel Kurul kapsamında genel hatlarıyla ifade edeceğimiz hususlar ve başlıklar olacak."
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!