banner2

TBMM'de masa yumruklama krizi! "İstersen üstüne çık"

Adalet Bakanlığı'nın bütçe görüşmelerinde tansiyon yükseldi. Söz alma süresi yüzünden çıkan tartışma esnasında sinirlenen CHP'li Tuncay Özkan masayı yumrukladı. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz ise Özkan'a, "Tabii, masanın üstüne de çıkabilirsiniz isterseniz" diyerek tepki gösterdi.

Politika 15.11.2022, 20:47
Abone ol
TBMM'de masa yumruklama krizi! "İstersen üstüne çık"

AK Parti Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz başkanlığında toplanan TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, Adalet Bakanlığı'nın 2023 bütçesini masaya yatırdı. Ancak görüşmenin ilk seansı  gerginliğe sahne oldu.

YILMAZ İLE ÖZKAN ARASINDA GERGİN DİYALOG

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın sunumunun ardından milletvekilleri de bütçeye ilişkin görüş bildirdi. Bu sırada CHP Milletvekili Tuncay Özkan, usule ilişkin söz almak istediğini söyledi. Komisyon Başkanı Yılmaz ise "Usule ilişkin üyemiz olmayanlara söz veremiyoruz, böyle bir usulümüz yok" yanıtını verdi. Bunun üzerine Özkan, Yılmaz'ın TBMM milletvekillerinin adalet gibi bir konuda konuşma arzusunu beş dakika ile sınırladığını öne sürdü. Özkan'ın iddiası üzerine Başkan Yılmaz, "Tam tersine, adalet konusunda herkesin daha hassas olması lazım, aynen katılıyorum dediğinize, adaleti konuşurken partiler arası eşitlik ve adalet konusunda çok daha eşit olmamız lazım" ifadehlerini kullandı. Yılmaz'ın, usul olarak Özkan'ın böyle bir hakkının olmadığını belirtmesi üzerine Özkan, "Ben milletvekiliyim efendim, nasıl öyle bir hakkım yok" diye konuştu.

"BÖYLE BİR USULÜMÜZ YOK"

Özkan'ın konuşması sonrasında Yılmaz, şu ifadeleri kullandı: "Milletvekili olmanız 'İstediğim her şeyi keyfi olarak yaparım.' diye bir hak vermez size, lütfen. Dünyanın bütün parlamentoları kurallarla çalışırlar, milletvekili olabilirsiniz buna saygı duyuyoruz ama milletvekilleri, kural koyan bir kurumun üyeleri olarak kurallara çok daha hassas davranmak durumundadırlar, rica ediyorum. Bu kurum, kural koyan bir kurum; kural koyan bir kurumda kurallara çok daha hassas davranacağız, rica ediyorum, böyle bir usulümüz yok."

"YAZIK SİZE" 

Konuşmaların ardından Özkan, Yılmaz'a yönelik olarak, "Açıkladığınız beş dakikayı vereceksiniz" ifadelerini kaydetti. Yılmaz ise, "Hiç öyle bir hakkınız yok, hayır efendim, yok öyle bir şey" diye cevap verdi. Yılmaz'ın cevabı üzerine Yılmaz'ı dava edeceğini söyleyen Özkan'a Yılmaz, "İstediğinizi yapın" dedi. Konuşma sırasında sinirlenen CHP Milletvekili Tuncay Özkan, oturduğu masayı yumrukladı. Bunun üzerine Yılmaz, "Yazık size! Masayı yumruklayarak mı temsil edeceksiniz?" sorusunu yöneltti. Sorunun üzerine Özkan, "Size karşı masa da yumruklanır, dava da açılır" şeklinde konuştu. Yılmaz ise Özkan'a, "Tabii, masanın üstüne de çıkabilirsiniz isterseniz" şeklinde cevap verdi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!