banner2

TBMM Başkanı Şentop İran Cumhurbaşkanı Reisi ile görüştü

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Tahran'da İran'ın 8. Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede iki ülke arasındaki iş birliği, bölgesel ve uluslararası meseleler değerlendirildi.

Politika 05.08.2021, 15:32 05.08.2021, 15:44
Abone ol
TBMM Başkanı Şentop İran Cumhurbaşkanı Reisi ile görüştü

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Tahran'da İran'ın 8. Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile bir araya geldi.

TÜRKİYE-İRAN EKONOMİK İLİŞKİLERİ

Görüşmede, ayrıca AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Türkiye-İran Dostluk Grubu Başkanı ve AK Parti Van Milletvekili Osman Nuri Gülaçar ve AK Parti Kütahya Milletvekili İshak Gazel de yer aldı. TBMM Başkanı Şentop, İran Cumhurbaşkanı Reisi ile görüştü. Şentop, görüşme bittikten sonra basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Sayın Cumhurbaşkanımızın selamlarını ilettik. İran halkı için hayırlar getirmesini temenni ederek, kendilerine görevlerinde başarılar diledik." dedi.

TBMM Başkanı Şentop, Türkiye-İran Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyinin gelecekteki toplantısının iki ülke arasındaki iş birliğinin ilerletilmesine yönelik etkili bir adım olması temennisinde bulundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti'nin hayırlı olsun mesajını Reisi'ye ilettiklerini ifade eden AK Parti Genel Başkanvekili Kurtulmuş da, "Türkiye ile İran ilişkilerinin yeni dönemde daha da artırılması temennimizi dile getirdik. Türkiye-İran ekonomik ilişkilerinin her iki ülke için de artmasının faydalı olacağını vurguladık." değerlendirmesi yaptı.

REİSİ'NİN "DOST VE KARDEŞ TÜRKİYE" VURGUSU

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi de, İran ile Türkiye arasındaki münasebetlerin komşuluk ilişkilerinin ötesinde olduğunu belirterek, şunları dile getirirdi:

"Ortak inançlar, iki ülke halkını birbirine çok yakınlaştırmıştır. İran'ın yeni dış siyaseti dost ve kardeş Türkiye ile ilişkilerin muhtelif alanlarda genişletilmesidir. Tahran ve Ankara, ilişkileri her alanda ilerletmek için birçok uygun potansiyele sahiptir. İlişkilerin düzeyinin yükseltilmesi, iki ülke arasındaki iş birliğini bölgesel ve uluslararası alanda daha etkili bir şekilde ileri götürebilir."

Reisi, komşuluk siyasetinin yeni hükümetin öncelikleri arasında olacağına vurgu yaparak, "Komşuluk siyasetinin başarısı, İran ile Türkiye arasındaki çok yönlü ilişkilerin derinleştirilmesine ve geliştirilmesine bağlıdır." dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!