Yandex Metrica

TBMM Başkanı Şentop 179 ülkeye seslendi

TBMM Başkanı Şentop 179 ülkeye seslendi

PAB 142. Genel Kurulu'na video mesajla seslenen Şentop, güven, huzur ve barışın tesisi için üyelere düşen görev ve Filistin halkının meşru haklarına dikkat çekti

Politika

23.01.2024, 17:31

TBMM Başkanı Şentop, Parlamentolararası Birlik (PAB) 142. Genel Kurulu'na Filistin vurgusu yaptığı bir video mesajda gönderdi.

Şentop, Kovid-19 salgınının, farklı coğrafyalarda hayat sürseler de halkların kaderinin bir olduğunun altını çizerken, insanlığın selametini etkileyen meselelerin ve bunlara yönelik çözümlerin müşterek olduğunu tasdik ettiğini belirtti ve salgın sürecinde, uluslararası iş birliği ve dayanışmanın, hiç olmadığı kadar elzem hale geldiğini hatırlattı.

DÜNYA MİLLETLERİ BÜYÜK BİR AİLENİN FERTLERİ

Dünya milletlerinin esasen büyük bir ailenin fertleri olduğunun, daha net müşahede edildiğini aktaran Şentop, "Bu itibarla, güven, huzur, istikrar ve barışın tesisi ile ülkelerimiz arasındaki mevcut iş birliğinin ileriye taşınmasında parlamentolarımıza büyük rol düştüğü teyit edilmiştir." ifadesine yer verdi.

Dünyanın, salgının ortaya çıkardığı zorlukların üstesinden gelmeye çalışırken dünyanın bazı bölgelerinden halen terör ve çatışma haberlerinin gelmesinin ise insanlık namına büyük bir utanç olduğunu belirten Şentop, "Filistin'de ibadet eden masum sivillerin maruz kaldığı şiddet ve Gazze'de işlenen insanlık suçları hepimizin kanını dondurmuştur. Dünyanın sağlık ve normalleşme aradığı bir dönemde, bebek, çocuk, kadın demeden sivillere yönelik ayrım gözetmeksizin gerçekleştirilen bu saldırıları sizlerin huzurunda bir kez daha şiddetle kınıyorum." ifadelerini kullandı.

HUKUK DIŞI BU İŞGAL KABUL EDİLEMEZ

Mustafa Şentop, mesajında İsrail'in, Birleşmiş Milletler kararlarını yok sayan tavrını ve Filistin devletinin topraklarında sürdürdüğü hukuk dışı işgalini sona erdimek yerine, Filistin halkına yönelik zulmünü artırmasının, özellikle de Ramazan Bayramı gibi Müslümanlar için kutsal bir dönemde bu vahşeti sergilemesinin hiçbir surette kabul edilemeyeceğinin altını çizdi.

Şentop, mesajında şu ifadelere yer verdi:

"İsrail yönetiminin, dostumuz ve kardeşimiz Filistin halkının meşru hak ve taleplerini güç kullanarak bastıramayacağını artık idrak etmesi ve uyguladığı devlet teröründen acilen vazgeçmesi gerekiyor. Bu saldırıların bir daha asla tekrarlanmaması için uluslararası toplumun İsrail yanlısı ve İsrail'i kayıran yaklaşımdan vazgeçip meseleye hakkaniyet temelinde kalıcı bir çözüm bulması şarttır. Rousseau'nun, 'Kendi özgürlüğümüzü güvenli ve değerli kılacak şartın, başkalarının haklarının kutsallığını kabul etmek olduğunu fark ettiğimizde, başkalarının efendisi olmak üzerine kurulmuş olan yapıyı aşabiliriz.' düşüncesini hayata geçirebildiğimiz eşit, adil ve daha vicdanlı bir uluslararası sisteme kavuşmak ümidiyle."

İSRAİL ARTIK İDRAK ETMELİ

"İsrail yönetiminin, dostumuz ve kardeşimiz Filistin halkının meşru hak ve taleplerini güç kullanarak bastıramayacağını artık idrak etmesi ve uyguladığı devlet teröründen acilen vazgeçmesi gerekiyor."

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading