banner2

Suriye'de sular ısınıyor! Rusların müdahaleleri arttı

Suriye Milli Ordusu mensupları, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin'in Soçi zirvesi öncesinde, Rusya'nın bölgedeki müdahalelerini yoğunlaştırdığını açıkladı.

Politika 28.09.2021, 16:47 28.09.2021, 16:53
Abone ol
Suriye'de sular ısınıyor! Rusların müdahaleleri arttı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Soçi’de yapacağı görüşmeden üç gün önce yaşanan hava saldırılarında yerel kaynaklar Rusya’nın Afrin çevresindeki köyleri hedef aldığını açıkladı.

Türkiye’nin desteklediği Suriye Milli Ordusu içerisinden kaynaklar hava saldırılarında en az beş savaşçının hayatını kaybettiğini 12 sivilin ise yaralandığını duyurdu. 

Türkiye’nin desteklediği Özgür Suriye Ordusu sözcüsü Binbaşı Youssef Hamoud, “Rusya bu hafta saldırıları artırırken bu saldırılar İdlib bölgesinden başlayıp sınır boyunca Halep’in kuzeyine kadar uzandı” ifadesinde bulundu.

Geçen sene Rusya’nın Suriye ordusu ile birlikte düzenlediği saldırılar nedeniyle İdlib’de yaşayan neredeyse bir milyon kişi evini terketmek zorunda kalmıştı. Daha sonra Rusya ve Türkiye görüşmüş ve bu saldırılar durdurulmuştu. Çarşamba günü iki lider bir araya gelerek yeniden bu konuyu masaya yatıracak.

'SAVAŞ POZİSYONU ALINDI'

Türkiye ordusu ile birlikte haraket eden Suriye Milli Ordusu komutanları Türkiye’nin son iki haftada bölgeye çok sayıda asker sevkettiğini ve onlarca üssü güçlendirerek bölgeye yapılabilecek
bir saldırının önüne geçme konusundaki kararlılığını gösterdiğini söyledi.

Hamoud, “Türk ordusu tüm askeri üsleri güçlendirdi ve bölgeye zırhlı araç, asker ve teçhizat sevk edilerek savaş pozisyonu alındı” dedi. Askeri kaynaklar Türkiye’ye ait roketatar ve tankların da yer aldığı bir askeri konvoyun Cumartesi gecesi Suriye’ye geçtiğini ve Türk üslerinin bulunduğu Jabal al Zawya’ya doğru ilerlediklerinin görüldüğünü söyledi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!