banner2

Son dakika! Oğuzhan Asiltürk hayatını kaybetti

Son dakika gelişmesine göre; Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk vefat etti.

Politika 01.10.2021, 09:57 01.10.2021, 12:27
Abone ol

Milli Görüş siyasetinin önde gelen isimlerinden Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu (YİK) ve Milli Görüş Vakfı Başkanı Oğuzhan Asiltürk, tedavi gördüğü Ankara Şehir Hastanesi'nde 86 yaşında hayatını kaybetti. Hatırlanacağı gibi Oğuzhan Asiltürk 13 Eylül'de eşi ile birlikte zatürreye bağlı nefes darlığı şikayetiyle Ankara Şehir Hastanesi'ne kaldırılmıştı.

''AHİRETE İRTİHAL ETMİŞTİR''

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Türk siyasetini yıkan ölümle ilgili şu açıklamayı yaptı; ''Yüksek İstişare Kurulu Başkanımız, yol arkadaşımız ve dava adamı Oğuzhan Asiltürk ahirete irtihal etmiştir.  Milletimizin ve camiamızın başı sağolsun. Mekanı cennet, makamı âli olsun.''

OĞUZHAN ASİLTÜRK KİMDİR?

1935 Malatya Hekimhan doğumlu olan Oğuzhan Asiltürk, ilkokul ve ortaokul ile liseyi Malatya'da okudu, üniversite eğitimini ise İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi'nde tamamladı. Asiltürk, serbest müşavir mühendislik, 14'üncü ve 15'inci dönem Ankara; 19'uncu, 20'nci ve 21'inci dönem Malatya milletvekilliği yaptı. Asiltürk, İçişleri Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı görevlerinde bulundu. Oğuzhan Asiltürk, evli ve 4 çocuk babasıydı.

10 YIL SİYASETTEN YASAKLANDI

Serbest Müşavir Mühendislik, 14 ve 15. Dönem Ankara; 19, 20 ve 21. Dönem Malatya milletvekiliği ile İçişleri, Sanayi ve Teknoloji Bakanlıkları yaptı. MSP Davası sebebiyle bir yıl gözaltında kaldıktan sonra yargılandı ve beraat etti. 10 yıl süreyle siyasetten yasaklandı.1987 Anayasa referandumu ile yasağının kalkmasının ardından ilk kongrede Refah Partisi'nin genel sekreterliğine seçildi. Saadet Partisi'nin kurucuları arasında yer alan Asiltürk, Necmettin Erbakan'ın ölümünün ardından Saadet Partisi'nin Yüksek İstişare Kurulu başkanlığına seçildi.

ÖMER ÇELİK: BÜYÜK ÜZÜNTÜ DUYDUK

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Asiltürk'ün vefatı sonrası sosyal medya hesabından, "Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk’ün vefatından büyük üzüntü duyduk. Merhuma Allah’tan rahmet diliyoruz. Mekanı cennet olsun" mesajını paylaştı. 

SAADET PARTİSİ: BAŞIMIZ SAĞ OLSUN

Saadet Partisi Twitter hesabından da bir paylaşım yapıldı. Paylaşımda şu ifadeler yer aldı: ''BAŞIMIZ SAĞOLSUN Yüksek İstişare Kurulu Başkanımız, Muhterem Büyüğümüz Oğuzhan Asiltürk Hakka yürümüştür. Milletimizin ve camiamızın başı sağolsun.''

BAHÇELİ: BÜYÜK ÜZÜNTÜ DUYDUĞUMU BELİRTMEK İSTERİM

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Twitter hesabından taziye mesajı paylaştı. Bahçeli, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı; ''Türk devlet ve siyaset hayatının muhterem isimlerinden birisi olan, aynı zamanda Milli Görüş’ün kurucularından ve Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanlığı görevini de yürüten Sayın Oğuzhan Asiltürk’ün vefatından büyük bir üzüntü duyduğumu bilhassa ifade etmek isterim. Ebediyete irtihal eden Merhum Oğuzhan Asiltürk’e Cenab-ı Allah’tan rahmetler niyaz ediyor; saygıdeğer ailesine, Saadet Partisi camiasına, sevenlerine ve aziz milletimize sabır ve başsağlığı diliyorum. Mekânı cennet, ruhu şad, kabri nur olsun.''

ŞENTOP: BEKA ALEMİNE İRTİHAL ETMİŞTİR

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop ise "Çok değerli siyaset adamı, kıymetli büyüğümüz Oğuzhan Asiltürk beka alemine irtihal etmiştir. Kendisine Allah'tan rahmet, ailesine sabırlar diliyorum. Başımız sağolsun. Mekanı cennet olsun" mesajını paylaştı. 

BAKAN KOCA'DAN 'AŞI YAPTIRMIŞ MIYDI' SORUSUNA YANIT

Sağlık Bakanı Fahretin Koca da Asiltürk'ün evfatine ilişkin bir açıklama yaptı. Koca, "Son dönemde coroner arter hastalığı ve kalp yetersizliği tanımlarıyla takip ediliyordu. Sabah 09.00'da kardiyak arrest sonucunda kaybetmiş bulunuyoruz" dedi. 

Oğuzhan Asiltürk’ün aşı olup olmadığı sorulan Bakan Koca, “Bu konu ve genel bir takım bilgilerin hasta yakınlarının rızası olmadan söylemenin doğru olmadığı kanatindeyim” ifadelerini kullandı.

SOYLU: DEVLET ADAMLIĞINI HİSSETTİRMİŞTİR

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Oğuzhan Asiltürk’ün vefatının ardından konuştu: “Sesiyle, tecrübesiyle, bilgisiyle ve her konuşmamızdaki nasihatlarıyla, hem devlet adamlığı hem siyaset adamlığı anlayışını hep hissettirmiştir. Allah rahmet eylesin.”

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!