banner2

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Alman mevkidaşı Steinmeier ile görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde Türkiye’nin yeni bir göç yükünü kaldıracak kapasitesi olmadığını vurguladı.

Politika 14.09.2021, 15:20 14.09.2021, 15:53
Abone ol
Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Alman mevkidaşı Steinmeier ile görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde Türkiye’nin yeni bir göç yükünü kaldıracak kapasitesi olmadığını vurguladı.

Erdoğan, Steinmeier'e ayrıca katılım müzakereleri, Gümrük Birliği ve vize serbestisi konularında AB'nin süratle adım atması gerektiğini söyledi.

ERDOĞAN TÜRKİYE-ALMANYA İŞGÜCÜ ANLAŞMASI SÖZLERİ İÇİN STEINMEIER'E TEŞEKKÜR ETTİ

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Erdoğan, Steinmeier'e geçtiğimiz günlerde Türkiye-Almanya İşgücü Anlaşması'nın 60'ıncı yılı münasebetiyle yaptığı konuşmasında Türk toplumuna ve Türkiye'ye yönelik güzel sözleri nedeniyle teşekkür etti.

Erdoğan, Türkiye ve Almanya'nın NATO müttefikleri olmaları münasebetiyle, Afganistan'dan tahliye sürecinde sürdürdükleri takdire şayan bir dayanışma ve koordinasyon sergilediklerini vurguladı ve Afganistan'ın içinden geçtiği mevcut kritik dönemde de aynı anlayışı devam ettirmek gerektiğine dikkat çekti.

"TÜRKİYE'NİN YENİ BİR GÖÇ YÜKÜNÜ KSLFIRACAK KAPASİTESİ YOK"

BM ve diğer yardım kuruluşları tarafından, Afganistan'a ihtiyaç duyulan insani yardımların ulaştırılması konusunu da değerlendiren Erdoğan, 2015'teki Suriyeli göçmen dalgasına benzer bir tecrübeyi yaşamayı hiç kimsenin istemeyeceğini, Almanya ve Avrupa Birliği'nin, bu minvalde Afgan göçünün yükünü taşıyan komşu ülkelere destek sağlaması gerektiğini belirtti.

Bazı Avrupa ülkelerinin bu konuyu yalnızca sınır güvenliğine indirgediğini söyleyen Erdoğan, Türkiye'nin yeni bir göç yükünü kaldıracak kapasitesi olmadığını vurguladı.

Türkiye'nin 18 Mart Mutabakatı'nın tüm boyutlarıyla hayata geçirilmesine dair haklı beklentisine işaret eden Erdoğan, katılım müzakerelerinin yeniden başlatılması, Gümrük Birliği'nin güncellenmesi ve Türk vatandaşlarına vize serbestisi tanınması gibi konularda Avrupa Birliği'nin süratle adım atması gerektiğini kaydetti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!