banner2

Son dakika: Bakan Çavuşoğlu'ndan Finlandiya ve İsveç'e net mesaj! 3'lü toplantı için şartı var

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hollanda Dışişleri Bakanı Wopke Hoekstra ile ortak basın toplantısı düzenlendi. Finlandiya ve İsveç NATO üyelikleriyle ilgili net konuşan Çavuşoğlu, ''NATO Genel Sekreterinin 3 Bakan olarak bizi davet etme fikri vardı. Biz öncelikle bu iki ülkenin bizim verdiğimiz yazılı belgeye dönüşünü görmek istiyoruz'' dedi.

Politika 08.06.2022, 16:00 08.06.2022, 16:42
Abone ol
Son dakika: Bakan Çavuşoğlu'ndan Finlandiya ve İsveç'e net mesaj! 3'lü toplantı için şartı var

Son dakika! Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hollanda Dışişleri Bakanı Wopke Hoekstra ile ortak basın toplantısı düzenlendi. Finlandiya ve İsveç NATO üyeliklerine sıcak bakmayan Çavuşoğlu, ''Finlandiya ve İsveç NATO üyeliği konusunda ortaya koyduğumuz tavrın gerekçelerini biliyor. NATO müttefiklerimiz de biliyor'' şeklinde açıklama yaptı.

''TESADÜF OLMADIĞINI DÜŞÜNÜYORUZ''

Bakan Çavuşoğlu'nun konuşmasının satır başları şöyle; (İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğine başvuruları) Avrupa ülkelerinde PKK/YPG'nin terör örgütünün paçavralarıyla gösterilerini artırmasının tesadüf olmadığını düşünüyoruz. Sanırım onlar da bu iki ülkenin NATO'ya üye olmasına karşılar. Bunun kimin arkasında kim varsa. Fakat sonuçta bizim bu iki ülkenin NATO üyeliği konusunda ortaya koyduğumuz tavrın gerekçelerini herkes biliyor. NATO müttefiklerimiz de biliyor, Berlin'de ne kadar açık bir şekilde bunu tüm müttefiklerimizle paylaştığımızı Wopke'de görmüş oldu. Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklaması, daha sonra bizim tüm platformlarda bunu gerekçeleriyle açıklamamız ve tüm delilleriyle de ortaya koymamız, teröre verdikleri desteği. Sonuçta iki ülkenin heyetleri geldi. Yazılı bir şekilde hem endişelerimizi hem beklentilerimizi karşıladık. NATO Genel Sekreteri Stoltenberg'in Kabine Şefi buradaydı salı günü. O gün o toplantıda da arkadaşlarımız yine kendilerine Türkiye'nin düşüncelerini beklentilerini anlattılar.

''TÜRKİYE'NİN ENDİŞELERİNİN MEŞRU OLDUĞUNU HERKES BİLİYOR''

Biz bir taraftan kararlılığımızı bu konuda sürdürürken diğer taraftan diyalog ve müzakereleri de sürdürüyoruz. Bu konuyu da bugün ele aldık ve bu gelişmeler hakkında Wopke de bilgi verdim. Aslında Türkiye'nin endişelerinin meşru olduğunu herkes kabul ediyor. Bu endişelerin karşılanması gerektiğini de söylüyor. İşte bu endişelerin karşılanması konusunda da somut adımların da atılması lazım.

''ÜÇLÜ TOPLANTI İÇİN ÖNCE YAZILI BELGEYE YANIT BEKLİYORUZ''

Önümüzdeki süreçte NATO Genel Sekreterinin Dışişleri Bakanları olarak, NATO Genel Sekreteri artı 3 Bakan olarak bizleri davet etme fikri vardı. Biz öncelikle bu iki ülkenin bizim verdiğimiz yazılı belgeye dönüşünü görmek istiyoruz. Ondan sonraki görüşmeler daha sonuç odaklı olacaktır diye düşünüyorum.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!