Son dakika: Bakan Çavuşoğlu ABD'ye gidiyor: Türkiye, Rusya ve Ukrayna arasında ateşkes sağlanması için devrede

Son dakika: Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu 18 Mayıs'ta ABD'ye gidecek. Bakan Çavuşoğlu'nun kritik ziyaretinde anlaşmazlık konularında çözüme odaklanılacağı ifade edildi. Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre ABD ziyaretinin yanı sıra Türkiye, Rusya, Ukrayna ve BM arasında kritik bir zirvenin olacak.

Politika 11.05.2022, 13:21 11.05.2022, 13:21
Abone ol
Son dakika: Bakan Çavuşoğlu ABD'ye gidiyor: Türkiye, Rusya ve Ukrayna arasında ateşkes sağlanması için devrede

Son dakika: Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu 18 Mayıs'ta ABD'ye gidecek.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bigiye göre anlaşmazlık konularında çözüme odaklanılacak. 

RUSYA VE UKRAYNA ARASINDA ATEŞKES İÇİN DİPLOMASİYE DEVAM

Öte yandan Ankara, Rusya ve Ukrayna arasında ateşkes sağlanması için için de harekete geçti. Önümüzdeki günlerde kritik bir zirve gerçekleşebileceğini belirten diplomatik kaynaklar ateşkes müzakereleri ve güvenlik garantileri kısmına dikkat çekti.

BLİNKEN İLE KRİTİK GÖRÜŞME

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun ABD'li mevkidaşı Blinken ile görüşmek üzere 18 Mayıs'ta ABD'ye gerçekleştireceği ziyarett, iki bakanın görüşmesinde stratejik mekanizmanın ele alınacağını ifade edildi.

Bakanların Stratejik Mekanizma toplantısında, ülkeler arasındaki anlaşmazlık konularının çözümüne odaklanacağı belirterek, işbirliği alanları üzerinde durulacağını açıklandı.

ANKARA ATEŞKES İÇİN DEVREDE

Ankara, Kiev ile Moskova arasında bir ateşkesin sağlanması için devrede. Diplomatik kaynaklar, çatışmalar sürerken bir yandan da müzakere sürecinin devam ettiğini açıkladı.

Sahada durum kötüleştikçe bu durumun da zorlaştığı değerlendirmesinde bulunan kaynaklar, önümüzdeki günlerde gerçekleşmesi beklenen önemli bir görüşmeye dikkati çekti.

4'LÜ ZİRVE OLABİLİR

Birleşmiş Milletler'in insani temas grubu kurulması konusunda bir teklifi olduğunu aktaran kaynaklar, "Önümüzdeki günlerde Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler arasında bu kapsamda görüşmeler devam edebilir. Taraflar arasında teknik düzeyli toplantılar yapılabilir" dedi.

Diplomatik kaynaklar ayrıca ateşkes müzakerelerinde güvenlik garantileri kısmına da dikkat çekti.

P5 ve ilgili ülkelerle görüşmelerin sürdüğü ifade edildi. Bu ülkelerin henüz taraflara henüz bir teklif sunmadığı belirtildi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!