banner2

Rumları çıldırtan görüntüye yanıt: Ortalık çalkalandı, manşetlere çıktık!

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Amerika Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu Elpidoforos'un, New York'taki Türkevi açılış törenine katılmasına tepki gösteren Rum kesimine ''O fotoğraftan sonra Rum tarafında epey ortalık çalkalandı. Manşetlere kadar çıktık.'' sözleriyle cevap verdi.

Politika 24.09.2021, 10:05
Abone ol
Rumları çıldırtan görüntüye yanıt: Ortalık çalkalandı, manşetlere çıktık!

Amerika Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu Elpidoforos’un ABD'deki Türkevi’nin açılışına katılması Atina ve Kıbrıs Rum Kesimi’ni çılgına çevirmişti. Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis''Bu eğlenceye katılan Elpidoforos ile görüşmem'' demişti. ABD’deki Yunan, Kıbrıs Rum ve Ermeni cemaatlerinin de Elpidoforos’un, Türkevi’nin açılışına katılmasına tepki göstermişti. Yunan medyasındaki haberlerde ''Başpiskopos tecrit edilmiş durumda'' ve ''Elpidoforos karantinada'' yorumları yapılmıştı.

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile, New York'taki yeni Türkevi'nde Türk toplumunun temsilcileriyle bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Tatar, burada yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın davetiyle Türkevi'nin açılışına katılmak için New York'a geldiğini söyledi.

''EPEY ÇALKANTI YAŞANDI''

Açılışa katılmaktan fevkalade gurur duyduğunu belirten ve Türk hükümetine teşekkür eden Tatar, Rum kesiminin Türkevi açılışına katılan Amerika Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu Elpidoforos'a tepki göstermesine ilişkin ise şunları söyledi: ''O fotoğraftan sonra Rum tarafında epey ortalık epey çalkalandı. Manşetlere kadar çıktık. Nasıl olur da Başpiskopos, tabii adam İstanbul doğumlu, onun buraya gelmesi en doğal hakkı vatandaş olarak, yapması gerekendi ama işte karşı taraf, 10 gün önce Oxford'un dağıttığı kitaplardan Atatürk resmini çıkarttıran o zihniyet, bu defa da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanı nasıl aynı karede olur diye adamı topa tuttular ve Rum tarafında epey bir çalkantı yaşandı.'' dedi.


 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!