banner2

Özhaseki: Yerel yönetimler reform paketinde son aşamaya gelinde

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, yerel yönetimler reform paketinde çalışmaların son aşamaya geldiğini belirtti.

Politika 17.08.2021, 16:45
Abone ol
Özhaseki: Yerel yönetimler reform paketinde son aşamaya gelinde

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, yerel yönetimler reform paketi çalışmaları hakında açıklamalar yaptı. Özhaseki, "Çalışmalar son aşamaya geldi. Aslında bir kez görüştük ama Milliyetçi Hareket Partili arkadaşlarımızla oturup, üzerinde son halini vereceğiz." dedi.

İncelemeler yapmak üzere Çorum'da bulunan Mehmet Özhaseki, AK Parti'nin hem genel hem de yerel seçimlerde 20 yıldır birinci sırada olduğunu vurgularken, AK Parti Merkez Yürütme Kurulu'nda (MYK) alınan karar doğrultusunda bütün belediyeleri ziyaret etmeye başladıklarını söyledi. Özhaseki ayrıca belediye başkanlarının seçim öncesi verdiği sözlerden hangilerinin yerine getirildiğini ve yürütülen projeleri takip ettiklerini dile getirdi.

Mehmet Özhaseki'nin yerel yönetimler reform paketine ilişkin açıklamalarından baı satır başları:

Çalışmalar son aşamaya geldi. Aslında bir kez görüştük ama Milliyetçi Hareket Partili arkadaşlarımızla oturup, üzerinde son halini vereceğiz. Tabii ki kamuoyuna da açıklayacağız ondan sonra. Uzlaşı arayacağız. Cumhuriyet Halk Partisi'ne de, İYİ Partili arkadaşlara da vereceğiz. Çünkü belediye çalışmaları siyasi tartışmaların ötesinde gitsin istiyoruz. Burada iyi bir yönetim tarzı ortaya konursa vatandaş rahat edecek. İyi bir sistem ortaya konmazsa vatandaş eziyetini çekecek. Bu nedenle her türlü siyasi çekişmenin dışında bu işi götürmek için de bir gayretimiz var.

Havza bazlı düşünmek gerekiyor birçok şeyi. Burada aynı büyükşehirlerde olduğu gibi 1/1000 ve 1/5000'liklerin 1/50000 ve 1/100000'likere uygun olarak ilçe belediyesi ve büyükşehir belediyesi arasında gidip gelmesi esası bütün şehirlerimiz için kabul edilmesi doğru olur diye bakıyorum. Birçok yerde altyapının birlikte çözülmesi doğru olur diye bakıyorum ben. Çünkü öyle bir hat içinde birkaç ilçe veya belde, köy görürsünüz ki onların hepsinin atıklarının toplanıp bir yerde arıtma tesisinde çözülmesi daha kolay olur. Her birinin ayrı ayrı yapılması ayrı bir maliyet getirir. Bu yüzden bu çalışmalar kendi içimizde devam ediyor.

Köy statüsü kaldırılmasın istiyoruz. Bunun haricinde mevcut büyükşehirlerde bile bağımsız ilçelerimiz daha güçlü olsun diye de bir fikrimiz var. Mevcut ilçelerimiz de güçlü olsun ama büyükşehirlerdeki bağımsız ilçeler daha güçlü hale gelsin, bağımsız hizmetleri ilçelere verelim diye de bir fikir var. Bunların hepsi tartışılıyor. Bunlar sabit fikirler değil. Doğru olanı gördükçe değiştirebileceğimiz fikirler. Ne zaman ki taslak olarak Meclis'e sunduğumuz bir fikir olur, 'bu AK Parti'nin kurumsal görüşüdür' diye söyleyebiliriz. Şu anda öyle bir görüş yok.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!