banner2

Özel'li CHP'nin ilk krizi patlak verdi: Yeni genel başkan 'Vakit yok' diyerek verdiği ön seçim sözünü yuttu

Kemal Kılıçdaroğlu'nun 13 yıllık Genel Başkanlığı'na nokta koyan CHP'nin yeni Genel Başkanı Özgür Özel Kurultay'da ön seçim söz vermişti. 4-5 kasımda gerçekleşen Olağan Kongre'de seçimi kazanan Özel, 6 günde fikir değiştirdi. Yeni başkan Özel, "Vakit yok" diyerek ön seçim bekleyen örgüte kapıyı kapattı. Özgür Özel'in bu kararı CHP içinde yeni bir krize yol açtı.

Politika 12.11.2023, 17:46 12.11.2023, 18:15
Abone ol
Özel'li CHP'nin ilk krizi patlak verdi: Yeni genel başkan 'Vakit yok' diyerek verdiği ön seçim sözünü yuttu

CHP'de merakla beklenen kurultay, tamamlandı. Partide 13 yıllık Kemal Kılıçdaroğlu dönemi sona erdi, seçimi Özgür Özel kazandı. Ancak Özel'in seçimi kazanmasının haftasına ilk kriz patlak verdi. 'Ön seçimin teminatı bir genel başkan olacağım' diyen Özel, verdiği sözleri unuttu.

ÖN SEÇİM VAATLERİ BAŞKA BAHARA KALDI

Kurultayda değişim sözü veren Özgür Özel, tüzüğü değiştireceğini açıkladı. Hatta 25-26 Kasım tarihlerinde tüzük için yeniden kurultay toplanacağı bilgisini paylaşmıştı. 

Konuyla ilgili Özel,"Genel başkan olursam 3 hafta sonra buradasınız tüzüğü değiştiriyorum söz veriyorum. Başta sayın genel başkanımın müjdelediği her şey, sizlere gönderdiğim yüzyılın değişimi diye özetlediğimiz tutum belgesinin 51-52-53. sayfalarında var. Burada ne öneriyorsak tüzüğümüze yazacağız. Hepinize ekranlar önünde namus ve şeref sözü. Bundan sonra karar, güç, yetki örgütündür. Ön seçimin teminatı bir genel başkan olacağım" ifadelerini kullanmıştı.

PARTİ İÇİNDE İLK KRİZ PATLAK VERDİ

Ancak genel başkan değişse de parti de işleyiş hala aynıydı. Özgür Özel, kurultayda verdiği sözleri 6 günde unutup geri adım attı.

Ön seçim yapılmayacağını açıklayan Özel, "Ön seçim konusunda terminolojik bir fark var. Ön seçim yaparsak adayı belirledikten sonra 54 gün kalıyor. Fotoğraf çektirmesi, araç giydirmesi 45 günlük bir kampanya. Örgütümüzün tecrübeleri, ön seçim demeyelim sonucuna uyulacak temayül yok" çıkışı yaptı. Bu durum, parti içinde yeni bir krize yol açtı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!