DOLAR
13.69 1.51
EURO
15.55 2.21
ALTIN
785.90 1.49
BIST
2,004.55 1.19

Ömer Çelik'ten Macron'a sert tepki: Yaptığı çağrı skandaldır

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik AK Parti'nin MKYK toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Konuşmasında Fransa Cumhurbaşkanı Macron'u sert bir dille eleştiren Çelik, Macron'un Türk askerinin çekilmesi gerektiği şeklindeki çağrısını 'skandal' olarak nitelendirdi.

Politika 15.11.2021, 17:03 15.11.2021, 18:44

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik AK Parti'nin MKYK toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Konuşmasında Fransa Cumhurbaşkanı Macron'u sert bir dille eleştiren Çelik, Macron'un Türk askerinin çekilmesi gerektiği şeklindeki çağrısını 'skandal' olarak nitelendirdi.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik'in açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

KKTC’nin kuruluşunu 38. Yılı, her türlü desteğimizin olduğunu ifade ediyoruz. Rum Yunan ikilisinin saldırgan yaklaşımları Kıbrıs davasının ne kadar haklı olduğunu gösteriyor.

Gaz kaynaklarının iki taraf tarafından bölüştürülmesi yönünde mekanizma oluşturulmasını önerdik. Rum tarafı haksız, hukuksuz bir davranışta bulunmuştur.

LİBYA AÇIKLAMASI

Libya gündemini yakından takip ediyoruz. Paris’te Libya toplantısı yapıldı. Libya’da barışın sağlanması Libya halkı tarafından olmalıdır. Zirveye Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ni katılması yanlıştır. Yunanistan’ın katılması ne alakadır. Macron’un Türkiye’nin askerlerini çekmesi çağrısı skandaldır. Türkiye eğitim amacıyla oradadır. Yabancı asker statüsünde Türkiye'nin değerlendirmesi yanlıştır.

Cumhurbaşkanımız Afrika’ya gidiyor, Fransız yayın organlarına bakıyoruz, Erdoğan’ın orada ne işi var deniliyor. Rekabet üretmek yerine dayanışma üretmek daha sağ duyulu olacaktır.

AĞAÇLANDIRMA ÇALIŞMALARI

Yanan ormanlık alanların ağaçlandırılması ile ilgili açıklama yapmıştım. 81 ilimizde 5.1 milyon ağaç 700 bin vatandaşımızın katılımıyla bir günde kavuşturulmuştur.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN-KARAMOLLAOĞLU GÖRÜŞMESİ

Sayın Karamollaoğlu ile buluşması saatlerce süren iyi geçmiş bir buluşma olarak yansıdı. Aralarında köklü bir hukuk var, Cumhurbaşkanımızın Saadet Partisi'nde çok yakın arkadaşları var. Bu istişareler bu açıdan faydalıdır. Kuşkusuz herkes bir anda görüşünü değiştirecek bir şey yok. Nitekim Cumhurbaşkanımız ekonomiden dış politikaya kadar net bir şekilde paylaşan bir lider. Hem kıdemi hem tecrübesi açıdan gündemdeki konulara hakim. O açıdan bu buluşmalar her zaman faydalıdır. 

YUNANİSTAN TEPKİSİ

Yunanistan saldırgan bir politika izliyor. Silahsız adaların silahlandırılması gayrihukukidir. Yunan halkının parasını israf etmekten başka bir şey yapmıyorlar. Biz hem hukuken hakkıyız, hem de sahada her türlü imkana sahibiz. Buna rağmen biz diyoruz ki Yunanistan ile masaya oturalım. Onlar bundan kaçıyor. Yunan Başbakanı Miçotakis'in tek mesaisi, buluştuğu devlet liderlerine Türkiye'yi şikayet etmek, Türkiye ile ilgili yalan söylemek.

BAE İLE DİYALOG

Çeşitli devletler çeşitli zamanlarda problemler yaşayabiliriz, asıl mesele bu problemleri aşabilmek. Körfez'deki birçok ülkeyle bu sorunların aşılabilmesi için yoğun diyalog önemlidir. BAE ile çeşitli meselelerin çözülmesiyle ilgili görüşmeler devam edecektir. 

KILIÇDAROĞLU'NUN HELALLEŞME AÇIKLAMASI

Kim olursa olsun birisi helalleşme dediğinde buna saygı duymak lazım. Ama mesele şu helalleşme dediğinizde bunun altını nasıl dolduracaksınız. Tarihin bazı sıkıntılarından kurtulmaktan bahsedenler kendi partilerinde vatandaşlarımızı üzecek açıklamalar olduğunda buna karşı seslerini çıkarmadılar. Nitekim son olarak vekil sıfatı taşıyan birisinin şehit ailesine küfrüne karşı da sessiz kaldılar. 

50+1 TARTIŞMASI

Türkiye’nin siyasi mücadelesi hafızalarımızda taze. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi de meşrudur, parlamenter sistem de meşrudur. Türkiye birdenbire bu noktaya gelmedi. Türkiye’de parlamenter sistem varken rahat nefes almasına izin vermediler.

TÜRKKAN’IN ŞEHİT YAKININA KÜFRÜNE TEPKİ

Küfrü eden kişi önce inkar etti, sonra kabul etti. Fakat özür dilerken bile aileyi dışında tutarak ciddi bir özür bile dileyemedi. CHP, "Bu bir provokasyondur" dedi. Asıl mesele şudur, bu küfre bir mazeret bulma çabasına giriyorlar. Kınanması ve lanetlenmesi gereken bir şeydir. Diyelim ki kurgu, buna rağmen bu küfür meşru mudur? Hem bu olay kurgu değildir, kameraların önünde gerçekleşmiştir. Net bir durum var ortada.

AK PARTİ'DE GÖREV DEĞİŞİKLİĞİ

2023 seçimlerine dönük çalışmalar konusunda yeni görevler üstlenecek. Kendi iradesiyle gerçekleşmiştir. MKYK üyelerimizle birlikte bir istişare oldu ve görevi için İsmet Yılmaz ismi ön plana çıktı. Fakat karar Grup Toplantısı'nda verilecek. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!