banner2

MKE anonim şirket oluyor! Kanun teklifi kabul edildi

Makine Kimya Endüstrisi Kurumu'nun anonim şirkete dönüştürülmesine ilişkin Kanun Teklifi, TBMM Milli Savunma Komisyonu'nda kabul edildi.

Politika 28.06.2021, 17:37 28.06.2021, 18:09
Abone ol
MKE anonim şirket oluyor! Kanun teklifi kabul edildi

Makine ve Kimya Endüstrisi Anonim Şirketi Hakkında Kanun Teklifi, TBMM Milli Savunma Komisyonu'nda kabul edildi. 

SERMAYEYİ HAZİNE KARŞILAYACAK

'Makine ve Kimya Endüstrisi Anonim Şirketi Hakkında Kanun Teklifi'ne göre MKE A.Ş, hazine tarafından karşılanacak olan 1,2 milyar lira sermaye ile kurulacak. Sermayeyi hazinenin karşılaması nedeniyle yönetim ve diğer hakların kullanımı Milli Savunma Bakanlığı'na bırakılacak.

YATIRIMLAR HIZLA HAYATA GEÇİRİLECEK

MKE A.Ş silah, mühimmat, yenilikçi teknolojiler geliştirme, mühendislik faaliyetleri, enerj, tasarım, geri dönüşüm, petro kimya ve kimyasal madde gibi birçok alanda çalışmalar yürütecek. Yurt içinde ve yurt dışında üretim yapabilecek olan kurum, özel endüstri bölgeleri ve eğitim kurumları açabilecek. 

Kurum İhale Yasası kapsamının dışına çıkabileceği için yapılacak proje ve yatırımlar daha hızlı hayata geçirilebilecek. 

MEVCUT İŞÇİLERİN HAKLARI KORUNACAK

Kurumda mevcut çalışan işçilerin hakları korunacak. Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu Genel Müdürü Yasin Akdere, AA'ya yaptığı açıklamada hiçbir personelin hak kaybına uğramayacağını belirtti.

Akdere "Beyaz ve mavi yakalı tüm personele hiçbir ayrım yapılmadan süresiz sözleşme teklif edilecek. Sözleşmeyi kabul eden mavi yakalı personel ile çalışmaya devam edilecek. Sözleşme imzalamak stemeyen mavi yakalı personel her türlü özlük hakları korunarak Milli Savunma Bakanlığına bağlı kadro ve kuruluşlarda istihdam edilebilecek." dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!