Yandex Metrica

Mehmet Özhaseki kimdir, nerelidir?

Mehmet Özhaseki kimdir, nerelidir?

Eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki kimdir, aslen nereli? Mehmet Özhaseki'nin asıl kaç yaşında? İşte eski bakan hakkında tüm merak edilenler...

Politika

09.05.2024, 17:43

1957 Yılında Kayseri'de doğan >Mehmet Özhaseki, ilk ve ortaöğretimini de Kayseri'de tamamladı. Ardından Hacettepe Üniversites'nde Mühendislik Fakültesi Elektronik Mühendisliği Bölümü'nde okumak üzere Ankara'ya gitti. Fakat o dönem içinde hakim olan siyasi ortam nedeniyle Özhaseki okulunu tamamlamadan bırakmak zorunda kaldı. Bu nedenle çok geçmeden İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne başladı. Avukatlık eğitimini tamamladı ve stajını Kayseri Adliyesi'nde gerçekleştirdi fakat avukatlık mesleğini icra etmedi.

YRP'de istifa depremi! 220 kişilik teşkilat üyesi partiden ayrıldı YRP'de istifa depremi! 220 kişilik teşkilat üyesi partiden ayrıldı Haberi Görüntüle

MEHMET ÖZHASEKİ'NİN SİYASİ HAYATI

Mehmet Özhaseki, eğitiminin ailelerine ait olan tekstil şirketinin başına geçti. 1994 Yılına kadar ticaret yaptı. 1980 Sorasındaki dönemde ise birçok kuruluşun giyecek, yakacak, öğrenci bursu gibi yardım faaliyetlerinde öncülük etti. 1994 mahalli seçimlerinde Melikgazi Belediye Başkanlığı'nı kazandı. 1998 Yılında yapılan Büyükşehir Belediye Meclisi'nde yapılan seçimle Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na seçildi.1999 Yılı yerel seçimlerinde yeniden Mehmet Özhaseki Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı oldu. 28 Mart 2004 yerel seçimlerinde ise %70.2 oranında aldığı oy sayısıyla 3. kez Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na seçilen Özhaseki, geliştirdiği "Kayseri Modeli Belediyecilik" ile Türkiye'deki tüm belediyelere örnek teşkil etti. 29 Mart 2009 ve 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde aday oldu ve 4. ve 5. kez Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na seçildi. Özhaseki 5. kez üst üste Büyükşehir Belediye Başkanı seçilerek Kayseri Belediyesi ve halkı tarihinde bir ilk yaşattı. Mehmet Özhaseki, 2004-2011 yılları arasında 7 yıl boyunca Tarihi Kentler Birliği'nin başkanlığını yürüttü. Tarihi Kentler Birliği'nin yurtiçinde ve yurtdışında kurumsal kimlik konumunda ve ülke çapında birçok tarihi eserin yenilenerek yeniden tarih-kültür mirasına kazandırılmasında büyük rol oynadı.

Özhaseki, AK Parti'den milletvekil adayı olmak için 10 Şubat 2015 tarihinde büyükşehir belediye başkanlığından istifa etti. 7 Haziran ve 1 Kasım günleri yapılan seçimlerde Kayseri milletvekili  >AK Parti'den olarak seçildi. Ardından 65. Hükumette >Çevre ve Şehircilik Bakanı olarak yeni görevine başladı. Özhaseki, evli ve 4 çocuk babasıdır. Ünlü siyasetçi İngilizce ve Arapça dillerini iyi derecede bilmektedir.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading