Man Adası iftirası Kılıçdaroğlu'nun servetini yedi bitirdi: Erdoğan'a 489 bin TL daha tazminat ödeyecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik Man Adası iftiraları Kemal Kılıçdaroğlu'na pahalıya mâl oluyor. CHP Lideri, Cumhurbaşkanı ve ailesine 489 bin TL manevi tazminat ödenmesine hükmetti.

Politika 22.06.2022, 14:13 22.06.2022, 14:32
Abone ol
Man Adası iftirası Kılıçdaroğlu'nun servetini yedi bitirdi: Erdoğan'a 489 bin TL daha tazminat ödeyecek

Nisan ayında Yargıtay tarafından 165 bin lira tazminata mahkum edilen Kemal Kılıçdaroğlu, 'Man Adası' davasında yerel mahkemeden bir kötü haber daha aldı. Yargıtay'ın daha önce yeniden incelensin dediği kararda direten mahkeme, Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ailesine 489 bin TL daha ödemesine hükmetti. 

Man Adası davasında Yargıtay’ın bozma kararının ardından yeniden görülen iki ayrı davada karar çıktı. Anadolu 20. Asliye Hukuk Mahkemesi, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ve ailesine iftira attığına hükmederek tazminat ödenmesi gerektiği kararı verdi. 

Duruşmalara Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı Ferah Yıldız ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun avukatı Celal Çelik katıldı. Yargıtay’ın bozma ilamına karşı söz verilen Avukat Ferah Yıldız, "Yargıtay’ın usul ve yasaya aykırı bozma ilamına direnilmesine karar verilmesini talep ediyoruz dedi. Avukat Celal Çelik ise davada usûlsüzlükler olduğunu, mahkemenin delilleri toplamadığını öne sürerek reddi hakim talebinin de reddedildiğini söyledi. Avukat Çelik, Yargıtay’ın bozma ilamına uyulmasını talep etti.

YEREL MAHKEME KARARINDA DİRENDİ

Davayı karara bağlayan mahkeme, Yargıtay 4. Hukuk Dairesi’nin bozma ilamı kararına direnilmesine karar verdi. Davayı kısmen kabul eden mahkeme, Kılıçdaroğlu’nun Erdoğan’a 150 bin, dava sürecinde hayatını kaybeden Özdemir Bayraktar’ın varislerine 60 bin lira ödemesine karar verdi.

Mahkeme Kılıçdaroğlu’nun Esra Albayrak ve Sümeyye Erdoğan Bayraktar’a ayrı ayrı 22 bin lira tazminata mahkum edilmesine karar verirken, 20 bin lira Necmeddin Bilal Erdoğan’a, 16 bin lira Ahmet Burak Erdoğan’a ve 15 bin lira Mustafa Erdoğan’a tazminat ödemesine karar verildi.

Kılıçdaroğlu’nun Sadık Albayrak ve Ziya İlgen’e ayrı ayrı 14 bin lira tazminat ödemesine mahkum eden mahkeme, Organ Uzuner ve Osman Ketenci’ye de ayrı ayrı 13 bin lira tazminat ödemesine karar verdi.

489 BİN LİRA MANEVİ TAZMİNAT KARARI

Diğer davada da taraf beyanlarının alınmasının ardından direnme kararı veren mahkeme, Kılıçdaroğlu’nun Erdoğan’a 130 bin lira manevi tazminat ödemesine karar verdi. Böylece Kılıçdaroğlu iki ayrı davanın toplamında 489 bin lira manevi tazminata mahkum edildi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!