banner2

Kılıçdaroğlu bu kez tarih verdi: Altılı Masa adayı sonunda açıklanacak

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Altılı Masa cumhurbaşkanı adayının 13 Şubat'taki toplantının ardından açıklanacağını duyurdu.

Politika 29.01.2023, 23:41 29.01.2023, 23:54
Abone ol
Kılıçdaroğlu bu kez tarih verdi: Altılı Masa adayı sonunda açıklanacak

Şimdiye dek 11 kez toplanan ancak ortak bir aday üzerinde uzlaşamayan Altılı Masa liderleri 12. toplantıda kararını verecek. Geçtiğimiz günlerde İYİ Parti Genel Merkezi'nde yapılan toplantının ardından liderler 13 Şubat'ta bu kez Saadet Partisi ev sahipliğinde bir araya gelecek. Buradaki buluşmada cumhurbaşkanı adayının açıklanması bekleniyor. Zira buna ilişkin en net mesaj masanın en güçlü ortağı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'ndan geldi. 

Halk TV Liderler Masası programında açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanı adayına 13 Şubat'ta Saadet Partisi'nin ev sahipliğinde yapılacak toplantıda karar verileceğini bildirdi.

Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayını hâlâ açıklamaması konusundaki eleştirilere değinen Kılıçdaroğlu, son derece dikkatli, kararlı ve istikrarlı adım attıklarını ve ortak iradeyle Türkiye'yi yöneteceklerini ifade etti.

Kılıçdaroğlu, "Şubat'ın 13'ünde Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu'nun başkanlığında konuşacağız, adayımızı belirleyeceğiz. Bunu da belli bir süreç içerisinde nasıl mutabakat metnini paylaşıyorsak kamuoyuyla, cumhurbaşkanı adayı da çıkacak ortak mutabakat metnini de yol haritasını da kamuoyuyla paylaşacak" diye konuştu.

CHP'NİN ADAYI SİZ MİSİNİZ?

"CHP'nin cumhurbaşkanı adayı siz misiniz?" sorusuna Kılıçdaroğlu, "Her parti doğal olarak kendi liderini cumhurbaşkanı adayı olarak görmek ister. CHP'liler de kendi genel başkanlarını cumhurbaşkanı adayı olarak görmek isterler. Burada aslolan altı liderin bir araya gelip ortak karar vermeleri" yanıtını verdi.

"Altı lider kriterler açıklıyorsunuz. Bu kriterler en çok size uyuyor. Buna katılıyor musunuz? Siz bu kriterleri yerine getiriyor musunuz?" sorusuna karşılık Kılıçdaroğlu, "Olabilir. Devlete 27,5 yıl çalışan, üreten, siyasete girdiği gün mal varlığını kamuoyuyla paylaşan, devletin ne olduğunu, liyakatin ne olduğunu bilen bunun devletteyken de kavgasını veren bir kişiyim" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, altı liderin Türkiye'nin sorunlarına kilitlendiğini vurgulayarak, "Bir kişiyi cumhurbaşkanı adayı olarak belirleyeceğiz. Belirleyeceğimiz adayın ortak çalışma geleneğini sürdürmesi lazım. 'Her şeyi ben yaptım, ben biliyorum' anlayışına sahip olmaması lazım. Devleti iyi tanıması, devletin ne olduğunu bilmesi lazım. Devlette liyakatin ne olduğunu bilmesi lazım" ifadesini kullandı.

YOL HARİTASI 13 ŞUBAT'A ERTELENDİ 

Temel Karamollaoğlu ve Kemal Kılıçdaroğlu

"Millet İttifakı seçimi kazanırsa ne yapacağı belli mi?" sorusuna karşılık Kılıçdaroğlu, öncelikle durum ve hasar tespit komisyonu, strateji ve planlama teşkilatı ile parlamentoda kesin hesap komisyonu kuracaklarını ifade etti.

"Yarın güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçişin yol haritasını da duymayı bekliyorduk. Bir gecikme mi var?" sorusunu Kılıçdaroğlu, "Hayır gecikme yok. Yol haritamızla ilgili liderler arasındaki görüşme devam ediyor. Onun 13 Şubat'ta, cumhurbaşkanı adayımızın açıklandığı tarihte açıklanmasının ve onun tarafından açıklanmasının daha doğru olduğu düşünüldü" diye yanıtladı.

Ortak Politikalar Mutabakat Metni'nin öncelikle kamuoyunda tartışılmasını istediklerini dile getiren Kılıçdaroğlu, "Öbürünü açıkladığımızda bu yok olacaktı ve herkes öbür tarafa kilitlenecekti. O nedenle onu ayın 13'üne erteledik. Önce şu mutabakat metni çıksın ortaya" ifadesini kullandı.

13 ŞUBAT'TA KARAR ALACAĞIZ

"13 Şubat'ta ne öğreneceğiz?" sorusuna Kılıçdaroğlu, "13 Şubat'ta inşallah cumhurbaşkanı adayımızı açıklayacağız kamuoyuna. Öyle bir karar aldık. Saadet Partisi ev sahipliğinde 13 Şubat'ta yine buluşacağız ve artık 13 Şubat'ta mı olur, yoksa 13 Şubat'ta karar alacağız bu kararın açıklanması için belli bir tarih mi olur" dedi.

"İki aday ihtimali ortadan kalktı mı?" sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, bunu da görüşeceklerini ancak ortak aday talebini defalarca açıkladıklarını kaydetti.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!