banner2

Kandil'den HDP'ye iki yeni kukla: Delegeler oy verecek başka kimseyi bulamadı

Pervin Buldan ile Mithat Sancar'ın 'eş başkanlık' görevini devrettiği HDP kongresini 'parti içi demokrasi' tiyatrosuna sahne oldu. Delegeler, isimleri önceden belirlenmiş Sultan Özcan ile Cahit Kırkazak'a firesiz oy verdi. Çünkü salonda başka aday yoktu.

Politika 27.08.2023, 19:17 27.08.2023, 19:36
Abone ol

Terör örgütü PKK'nın siyasi uzantısı HDP, 4. Olağanüstü Kongre'yi Ankara'daki Dünya Ticaret Merkezi'nde yaptı. 14 Mayıs seçimlerine Yeşil Sol Parti (YSP) çatısı altında girildiği için Kandil'in şimdilik 'yedeğe' çektiği partide yeni eş başkanlar belli oldu. 

Mithat Sancar ile Pervin Buldan'ın yerine Sultan Özcan ve Cahit Kırkazak 'seçildi'.

Salonda toplanan parti delegeleri, eşbaşkanlığa aday olacak başka kişiler çıkmadığı için Özcan ve Kırkazak'a oy vermek zorunda kaldı. 

Geçmişte milletvekili adayları ile parti yönetimi tamamıyla Kandil tarafından belirlenen HDP, delegelerin oy kullanması sonrası seçim sonuçlarını da salonda açıklamadı. Sonuçlar basınla bilgi notu şeklinde paylaşıldı. Açıklanan nota göre, eşbaşkan adayları delegelerin tamamının oyunu aldı. 

Salonda delegelere sorulan "Başka aday önerisi olan var mı?" sorusu ise katılımcılar tarafından göstermelik bulundu. Eş başkanlık için Kandil tarafından atanmış isimler önceden belli olduğu için delegeler "Başka aday öneren kimse var mı?" sorusu karşısında dut yemiş bülbüle döndü. 

Sultan Özcan ve Cahit Kırkazak

HDP böylece 'parti içi demokrasi' kılıflı bir tiyatro sahnesini daha başarıyla tamamlamış oldu. Pervin Buldan ve Mithat Sancar sonrası dönemde Sultan Özcan ile Cahit Kırkazak HDP'yi Yeşil Sol'un stepnesi olarak bir dönem idare edecek. 

Pervin Buldan - Mithat Sancar

'ADAYLIK TEKLİF EDİLDİ, KABUL ETTİK'

İlk açıklamayı fondaş medyanın Amerika nezdinde muteber kuruluşu Medyascope'a yapan HDP Eş Genel Başkanı Sultan Özcan, "Türkiye halklarına layık olma gayretiyle bugünlere geldik. Şimdi halkların demokratik yürüyüşünün onun biricik yeni yaşam aracının, HDP'nin eş genel başkanı olma görevi bize teklif edildi" dedi. 

Aday isimlerinin önceden belli olduğuna ilişkin haberleri de yorumlayan Özcan, "Adaylık tekilf edildi, kabul ettik. Kongre iradesinden önce asla öyle bir açıklama yapmayı doğru bulmadık zaten" diye konuştu. Özcan, "Yeniden yapılanma sürecinde bütün mücadelemizi sokaktan parlamentoya Yeşil Sol Parti ile sürdüreceğiz" ifadesini kullandı. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!