banner2

İYİ Parti'nin Sabetaycıları Mavi Vatan'dan rahatsız: Cihat Yaycı brifingi kriz çıkardı

Müstafî Tümamiral Cihat Yaycı'nın İYİ Parti'deki Mavi Vatan sunumu, 'monşerleriyle' meşhur teşkilatı karıştırdı. Mavi Vatan doktrinini saçma bulan bu kesim, Akşener'e yönelik rahatsızlığı fondaş medya üzerinden yolladı.

Politika 27.01.2023, 15:01 27.01.2023, 15:24
Abone ol
İYİ Parti'nin Sabetaycıları Mavi Vatan'dan rahatsız: Cihat Yaycı brifingi kriz çıkardı

Mavi Vatan doktrini konusunda bilgilendirme yapmak ve merak edilen soruları cevaplamak üzere siyasi partileri ziyaret eden emekli Tümamiral Cihat Yaycı, İYİ Parti içerisinde krize neden oldu. Yaycı, 19 Ocak'ta Meral Akşener ve İYİ Parti yönetimine sunum yapmak için genel merkeze ziyarette bulundu. Normalde gizli kalması gereken sunuma dair sosyal medyada bilgiler dolaşmaya başlayınca Akşener, toplantıya ilişkin görsellerin resmi olarak yayınlanması talimatı verdi.

Mavi Vatan konulu sunumun ortaya çıkmasının ardından partide ortalık bir anda karıştı. İYİ Parti'nin resmi Twitter hesabındaki paylaşımın altına yorum yazan çok sayıda FETÖ üyesi, Cihat Yaycı'nın davet edilmiş olmasını sert sözlerle eleştirdi. Bunlar arasında 15 Temmuz darbe girişimi sonrası kamudan ihraç edilmiş FETÖ'cü eski üst düzey memurlar da vardı. 

Tepkiler sadece FETÖ üyeleriyle sınırlı kalmadı. Yaycı'nın sunumunu dinlemek üzere genel merkeze çağrılmamış bazı İYİ Parti yöneticileri de Akşener'e tepkilerini ABD-Avrupa destekli fondaş medya üzerinden iletti. Ruşen Çakır'ın sahibi olduğu Medyascope sitesinde şu ifadeler dikkat çekiyor:

"İYİ Parti'nin dış politika konularında yetkin isimleri odada değildi. Bu konuda da görüşlerine başvurduğumuz isimlerden kimileri toplantıdan haberdar olmadıklarını, kimileri başka bir işleri olduğunu, kimileri hoşlanmadıkları için katılmadıklarını, kimileri ise Mavi Vatan bir yana dursun 'ABD Türkiye'yi NATO'dan çıkarıp işgal planı yapacak' diyen birinin saçmalıklarını dinlemeye gerek olmadığını söyledi."

Türkiye'nin Akdeniz'deki haklarının ve Mavi Vatan doktrininin dile getirilmesine tepki gösteren İYİ Parti'li bazı monşerler fondaş medyaya şu mesajı yayınlattı:

"Ömer'in Yolu ile başlayan kriz, Libya tezkeresi, partiye son katılan isimler ve bu isimlerin partide önemli görevlere atanması, son olarak da Türkiye'ye Doğu Akdeniz'de alan kaybettiren ve milli tezlerini riske atan hatta etkisizleştiren bir ismin partiye sunum yapması, dış politika çevrelerini rahatsız etti."

Libya'daki Türk askerlerine ilişkin bazı gizli bilgilerin açıklanmasını isteyen Ahmet Kamil Erozan da Cihat Yaycı'nın sunum yaptığı toplantıda yoktu. Erozan, HDP'lilerle Avrupa'da aynı masaya oturan ve Amerikan büyükelçisi ile İYİ Parti'nin irtibatını sağlayan kişi olarak biliniyor.

Fondaş medyadaki haberlere bakılırsa, İYİ Parti'de bazı yöneticiler bu partinin Libya tezkeresine 'evet' demesinden de, Mavi Vatan kelimesinin partide kullanılmasından da tiksiniyor. Cihat Yaycı'nın 19 Ocak'taki ziyareti bu gerçeğin bir kez daha ortaya çıkmasını sağladı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!