banner2

İYİ Parti, ABD elçisinin dediğini yaptı: Kılıçdaroğlu'nun Alevi kimliği önemli bir sorun!

13 Nisan'da buluştuğu Kılıçdaroğlu'nu "Alevisin, seçimi kazanamazsın. Ekrem'le devam edelim" diye uyaran ABD Büyükelçisi Jeffrey Flake, İYİ Parti'ye ilham oldu. İbrahim Halil Oral'ın Kılıçdaroğlu hakkındaki sözleri siyaset gündemini sarstı.

Politika 09.06.2022, 13:24 09.06.2022, 19:05
Abone ol
İYİ Parti, ABD elçisinin dediğini yaptı: Kılıçdaroğlu'nun Alevi kimliği önemli bir sorun!

Millet İttifakı'nda cumhurbaşkanı adayının kim olacağına ilişkin tartışmalar, ABD Büyükelçisi Jeffrey Flake'in istediği yönde gelişiyor. Adaylık yarışını Ekrem İmamoğlu'na karşı önde götüren Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'Alevi' kimliği ön plana çıkarılmaya başlandı. 

Jeffrey Flake ve Kemal Kılıçdaroğlu

CHP Genel Merkezi'ni 13 Nisan'da ziyaret ederek Kılıçdaroğlu ile buluşan ABD Büyükelçisinin "Alevisin, seçimi kazanman zor, Ekrem'le devam edelim, sen genel başkanlık koltuğunda kal" dediği ileri sürülmüştü. Flake'in bu mesajını ilk sahiplenen kurum CHP'nin Millet İttifakı'ndaki ortağı İYİ Parti oldu. 

İYİ PARTİ'Lİ ORAL: ALEVİ OLMASI BİR ENDİŞEDİR

Gazeteci Fatih Atik'in Ankara Masası programına konuk olan İYİ Parti Ankara Milletvekili İbrahim Halil Oral, "Kılıçdaroğlu'nun Alevi olması Sünni Müslüman kesim tarafından bir endişedir" dedi. Sünnileri Alevilerden 'daha Müslüman' bulduğunu ifade ederek bir gafa imza atan Oral, "Sünni diyebileceğimiz daha Müslüman bir kesim tarafından bu bir endişedir" diye konuştu. 

"Alevi olması benim açımdan bir engel değil, çünkü ben tanıyorum, ilkelerini biliyorum. Ancak siyasette maksat kazanmaktır. Türkiye'deki genel objektif açısından baktığımda bir çekince görürüm. Türkiye'nin yüzde 65'i yüzde 70'i muhafazakar profil çiziyorsa, ona hitap edebilen, farklı bir isimle çıkılır" diyen Oral'ın sözleri 'Ekrem İmamoğlu kampanyası' olarak yorumlandı. Meral Akşener, 'yüzünde Rabbi Yesir gördüğü' İmamoğlu'nu "İstanbul'un ikinci Fatih'i" olarak tanımlamıştı. 

ABD Büyükelçisi Jeffrey Flake, CHP ziyareti sonrası diğer muhalefet partilerinin kapısını çalmış, ilk gittiği adres ise İYİ Parti olmuştu. Flake'in Meral Akşener'i Ekrem İmamoğlu'nun adaylığına destek konusunda ikna ettiği sanılıyor. 

AYTUN ÇIRAY DÜZELTMEK İSTEDİ AMA...

Kılıçdaroğlu'nun Alevi kimliğini ön plana çıkaran İYİ Parti'li Oral'ın sözleri geniş tartışma yaratınca Akşener'in sağ kolu Aytun Çıray'dan 'düzeltme' açıklaması geldi. Twitter hesabında paylaştığı mesajında Çıray, "Maksadını aşan bu sözler asla lâik, demokrat, milliyetçi, kalkınmacı partimizin resmi görüşü değildir" ifadelerini kullandı.

MERAL AKŞENER: ÖZÜR DİLERİM 

Çıray'ın mesajının ardından İYİ Parti yönetimi İbrahim Halil Oral'ın disiplin kuruluna sevk edildiğini açıkladı. Tartışmaların büyümesi üzerine İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de bir açıklama yaparak CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'ndan özür diledi. 

Akşener, "Ankara milletvekilimiz Halil İbrahim Oral bir YouTube kanalında bir konuşma yaptı. Ben başkalarının yaptığını, bizlerin yapmasını kesinlikle tasvip etmiyorum. Alevilik üzerinden yapılan tarife kim için yapılırsa yapılsın şiddetle reddediyorum. Ve sayın Kılıçdaroğlu olmak üzere üzülen her bir kardeşimden İYİ Parti Genel Başkanı olarak özür diliyorum" dedi. 

Dominick Chilcott ve Kemal Kılıçdaroğlu

Millet İttifakı ve Altılı Masa'da cumhurbaşkanı adayının kim olacağı konusu uzun bir süredir uluslararası bir sorun olarak gündemdeki yerini koruyor. İmamoğlu'na karşı cepheyi güçlendirmeye çalışan Kılıçdaroğlu, dün İngiltere Büyükelçisi Dominick Chilcott ile bir araya gelmişti. Chilcott, ocak ayında İstanbul'daki kar felaketi sırasında İmamoğlu ile rakı-balık ziyafeti çeken isimdi. 
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!