İşte Kılıçdaroğlu'nun adaylık şartı: O cümleyi duymadan açıklamam

Cumhurbaşkanı adaylığı konusunda Altılı Masa'nın desteğini alamadığı iddia edilen Kılıçdaroğlu, hükümetin henüz seçim tarihine karar vermediğini, kendisinin de adaylık ilanını bu nedenle yapmadığını iddia etti.

Politika 19.05.2022, 11:23
İşte Kılıçdaroğlu'nun adaylık şartı: O cümleyi duymadan açıklamam

Altılı Masa'ya adaylığını kabul ettirmekte problemler yaşadığı gözlenen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 2023 için adaylığını açıklamaktan kaçınıyor. Parti MYK'sında tüm üyelerin oybirliğiyle desteğini ifade ettiği Kılıçdaroğlu, aynı manzarayı masadaki ortaklarından göremedi. CHP Lideri bu nedenle, adaylığını neden resmen deklare etmediğine ilişkin tuhaf açıklamalarından birine daha imza attı. 

Cumhuriyet gazetesi yazarı Orhan Bursalı'ya konuşan Kılıçdaroğlu, kendi adaylığını ilan etmesi için önce hükümetin seçim tarihini açıklaması gerektiğini dile getirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve hükümet yetkililerinin "Seçimler normal zamanında, Haziran 2023'te yapılacak" beyanlarına rağmen 'tarihin aslında belirsiz olduğu' algısı oluşturmaya çalışan Kılıçdaroğlu adaylığı konusunda net bir cümle daha bekliyor.  

HELE 'HAZİRAN 2023' DESİNLER DE...

Bursalı'nın "Altılı Masa, kendi adayını ilan etmeyi Erdoğan’ın adaylığını açıklamasına mı endeksledi?" sorusuna CHP Lideri şu cevabı verdi: "Hayır, Altılı Masa’da öyle bir durum yok. Şu anda seçim sathı mailine girilmiş ve seçim kararı alınmış, açıklanmış değildir. Hükümetin seçimi ilan etmesi lazım. Dolayısıyla ortak adayı şimdiden açıklamanın da anlamı yok."

Bunun üzerine Kılıçdaroğlu'na "Seçim zamanı yasayla belirlenmiş zaten, ayrıca hükümetin seçimler şu zaman yapılacak diye bir karar alması gerekiyor mu? diye soran Bursalı şu cevabı aldı: "Bunun resmen kamuoyuna deklare edilmesi gerekir. Biz de Millet İttifakı olarak oturup konuşur ve ortak adayı açıklarız."

Kılıçdaroğlu bu sözlerine ek olarak Cumhur İttifakı adayının da belli olmadığını, Erdoğan'ın adaylığını açıklamadığını ve hükümetin de seçim kararı almadığını ileri sürdü. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!