banner2

İP-CHP krizi derinleşiyor: Adaylık tartışmalarına bir isim daha katıldı

Altılı masanın aday gerilimi seçim tarihinin belli olmasıyla birlikte giderek artmaya başladı. Kılıçdaroğlu'nun aday olmak istemesiyle ilgili tartışmalara İyi Parti İzmir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Aytun Çıray da dahil oldu.

Politika 04.02.2023, 19:47 04.02.2023, 21:02
Abone ol
İP-CHP krizi derinleşiyor: Adaylık tartışmalarına bir isim daha katıldı

Çıray, "Kendi Genel Başkanı aday olmayan, hiçbir pazarlık yapmayan 'Bunun son seçimimiz olmaması için kazanacak aday şart' diyen İyi Parti hakkında kuşku oluşturanlara yazıklar olsun" açıklamasında bulundu.

Genel seçimler öncesi altılı masanın ortakları arasında aday tartışmaları giderek alevleniyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, katıldığı bir canlı yayında adayın ne zaman açıklanacağıyla ilgili soruya, "13 Şubat'ta Saadet Parti Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu'nun ev sahipliğinde toplanacağız. Altılı masa liderleri adayı belirleyecek" ifadesini kullanmıştı. Kılıçdaroğlu, başka bir canlı yayında da adaylığı ile ilgili soruya, "İsmim üzerinde mutabakat olursa, elbette bu görevi yapmak onurlu bir şey" demişti. Bu açıklamaların ardından tepkiler çığ gibi büyüdü.

En son İyi Parti İzmir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Aytun Çıray, Twitter hesabından tartışmaya katıldı. Çıray, Kılıçdaroğlu’nun adaylığıyla ilgili, “Kendi Genel Başkanı aday olmayan, hiçbir pazarlık yapmayan, ‘Bunun son seçimimiz olmaması için kazanacak aday şart’ diyen İYİ Parti hakkında kuşku oluşturanlara yazıklar olsun. İyi Parti olmasaydı Cumhur İttifakı 65 milletvekili fazla çıkaracak, anayasa bitecek, büyükşehir belediyeleri kazanılamayacaktı. Nokta!” ifadelerini kullandı.

"AK PARTİ VE MHP’NİN KARARSIZ SEÇMENİ BÜYÜK ORANDA KENDİ PARTİLERİNE DÖNÜYOR"

Adaylık tartışması İyi Parti ve CHP’li çok sayıda üye ve yönetici arasında yaşanıyor. Aytun Çıray, Ümit Özlale, Cihan Paçacı, Yiğit Karakış ve İbrahim Özkan ilk tepki gösteren isimlerdendi.

İBB Grup Başkanvekili İbrahim Özkan, “14 Mayıs 2023 seçimlerini İstanbul ve Ankara Belediye seçimlerindeki akıl ve strateji kazanabilir. Aksi halde AK Parti ve MHP’nin kararsız seçmeni büyük oranda kendi partilerine dönüyor. İYİ Parti büyük oranda seçmen kitlesini bu iki partiden sağlıyor” dedi.

"ONAY MAKAMI DEĞİLİZ"

İYİ Partili Ümit Özlale de “Gerçekten CHP masayı Kemal Bey’in cumhurbaşkanlığını onaylatmak için kurduysa, biz de onay makamı değiliz.” açıklamasında bulunmuştu.

Geçtiğimiz gün aday belirleme gündemiyle toplanan altılı masanın toplantısı sürerken, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun olası cumhurbaşkanlığı adaylığına “Sokaktan itiraz var” diyen İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Cihan Paçacı, görevinden istifa etmişti. Paçacı’nın istifasını İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in istediği öğrenildi.

"BENZERİ BİR KRİZİN YAŞANMAYACAĞINI KİMSE GARANTİ EDEMEZ"

Halk TV'de Paçacı'nın istifasına ilişkin açıklamalarda bulunan İyi Parti Genel Başkan Başdanışmanı Aytun Çıray, yeni bir krizin çıkabileceğini söylemişti.

Çıray, "Aday açıklanmış olsaydı böyle bir kriz yaşanmazdı' yorumuna katılır mısınız?" sorusuna şöyle cevap verdi:

"Bir ay sonra yeni bir krizin olmayacağını, aday açıklandıktan sonra olmamasını temenni ediyorum ama hangi niyetle olursa yine benzeri bir krizin yaşanmayacağını kimse garanti edemez."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!