banner2

İmralı polemiğinde ajans devrede: Evet, HDP bir aktördür!

Kılıçdaroğlu "Kürt sorununu HDP ile çözeriz" dedi. Sezai Temelli 'İmralı'yı işaret etti. Karışıklığa müdahale geldi ve Demirtaş, Edirne Cezaevi'nden ses verdi.

Politika 21.09.2021, 17:28 21.09.2021, 18:04
Abone ol
İmralı polemiğinde ajans devrede: Evet, HDP bir aktördür!

"Kürt sorununu HDP ile çözebiliriz" dedikten sonra HDP'li Sezai Temelli'den "Adres İmralı" cevabını alınca zor durumda kalan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, aradığı desteği Selahattin Demirtaş'ta buldu.

Cezaevine girmeden önce sık sık "Apo'nun heykelini dikeceğiz", "Biz Kandil'den bağımsız hareket edemeyiz" diyen HDP eski eşbaşkanı Demirtaş, o sözlerini çabuk unutarak, "HDP Kürt sorununu çözmeye taliptir. Çözümün adresi de doğal olarak TBMM'dir" dedi. 

Kılıçdaroğlu, 'Bay Kemal ve İttifakları' adlı belgesel için verdiği söyleşide "Kürt sorununu çözmek için meşrû bir organa ihtiyacımız var. HDP'yi meşrû bir organ olarak görebiliriz" demiş, ardından HDP milletvekili Sezai Temelli ise Kılıçdaroğlu'na 'İmralı' hatırlatmasında bulunmuştu. 

Temelli, sosyal medya hesabındaki mesajında asıl muhatabın teröristbaşı Abdullah Öcalan olduğunu belirterek şunları yazmıştı: "Kürt sorununun çözümünün yegane muhatabı HDP değil ama bu sorunun çözümü adına bugün demokratik siyaseti var eden ve kolaylaştıran başlıca aktör HDP'dir. Ama asla unutulmaması gereken şey demokratik çözümün adresi ve asıl muhatabı İmralı'dır."

İTTİFAKTA KRİZ ÇIKMIŞTI

Kılıçdaroğlu'nu oldukça zor durumda bırakan bu sözler Millet İttifakı'na dışarıdan destek veren HDP'nin bundan sonraki tavrını da tartışmaya açtı. Hükümet muhalifi kanatta oluşan kafa karışıklığını ise Selahattin Demirtaş önlemeye çalıştı. Demirtaş'ın HDP'yi İmralı'nın yerine temel aktör konumuna yükselten sözlerine bir başka HDP'li Mithat Sancar da destek verdi. 

Çözüm için HDP'nin rolüyle ilgili bir şüphe duyulmaması gerektiğini savunan Sancar, partisinin Türkiye'deki tüm sorunları ele alacak birikime sahip olduğunu ileri sürdü. "Çözümün adresi Meclis'tir" diyen Sancar, bunun yanında toplumu kapsayacak kalıcı bir çözüm için diğer tüm aktörlerin (İmralı da dahil) süreçte bulunması lazım geldiğini söyledi. 

HDP'de İmralı ile parti ayrışmasının ne yöne evrileceği ve bunun CHP ile gizli ittifaka zarar verip vermeyeceği merak konusu. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!