banner2

HDP'de kafalar karışık! Her gün yeni bir ittifak mesajı

Millet İttifakı'nda HDP krizi sürüyor. Hemen her gün tutum değiştiren HDP hafta başında ortaya attığı restin ardından yeni bir açıklama yaptı. HDP bu kez CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na zeytin dalı uzattı, ''Biz üzerimize düşeni eksiksiz yapmaya hazırız" açıklamasını yaptı. Mithat Sancar'dan gelen bu ılımlı açıklama, ''HDP'nin deklarasyonu sonrası taraflar arasında bir uzlaşma mı yaşandı?'' sorusunu akıllara getirdi. 

Politika 30.09.2021, 11:54 30.09.2021, 13:38
Abone ol
HDP'de kafalar karışık! Her gün yeni bir ittifak mesajı

Millet İttifakı'nda adaylık mücadelesi de, ittifak ortakları belirsizliği de devam ediyor. CHP ve İYİ Parti'yi koşullarıyla köşeye sıkıştıran HDP,  ittifak ortaklarıyla oyun oynamayı sürdürüyor.

HDP'DE İTTİFAK AÇIKLAMALARI DEĞİŞKEN 

Hafta başında deklarasyon yayınlayarak ittifak şartlarını açıklayan ve sonrasında 'İttifak içinde olmayacağız, ihtiyacımız yok' açıklamasıyla rest çeken HDP bu kez bambaşka bir açıklama yaptı. 

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar,  CHP'nin medya üssü Halk TV'de katıldığı bir programda, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na zeytin dalı uzattı. ''CHP'nin çabası muhalefete eşik atlatma çabasıdır'' diyen HDP'li Sancar,  ''Biz üzerimize düşeni eksiksiz yapmaya hazırız" ifadesini kullandı. Sancar, eşiği atlatmak için şu an henüz erken olduğunun da altını çizdi. 

HDP İTTİFAKI KÖŞEYE SIKIŞTIRIYOR

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, sözde Kürt sorununun çözümünde muhatabın HDP olduğunu söylemişti. Bu açıklama sonrası HDP'den art arda açıklamalar gelmiş, Sezai Temelli, İmralı ve teröristbaşı Öcalan'ı işaret etmişti. HDP'nin CHP ve özellikle İYİ Parti'yi zorda bırakan açıklamalarının sonuncusu hafta başında yapılmış, HDP o açıklamada ''Savaş politikaları, silah ve çatışma yöntemleri yerine, diyalog ve müzakere seçeneklerinin kendini tarihsel olarak dayattığı ve güncel olduğu aşikârdır. Bunun için Türkiye halklarının tümünün yararını ve geleceğini düşünerek herkes özveride ve fedakârlıkta bulunarak adım atmalıdır.'' ifadeleriyle Millet İttifakı'na açık çağrı yaparak  terörle mücadelenin durdurulması imasında bulunmuştu. 

Mithat Sancar'dan son gelen ılımlı açıklama, ''HDP'nin deklarasyonu sonrası taraflar arasında bir uzlaşma mı yaşandı?'' sorusunu akıllara getirdi. 

AKŞENER NE YAPACAK?

HDP ile yerel seçimlerden bu yana ittifak içinde olan ancak bu ittifakı resmen kabul etmeyen İYİ Parti Lideri Meral Akşener'in bu tutumu HDP'nin tepkisini çekiyor. Şeffaf ortaklık talep eden HDP, sözde Kürt sorunu ve terörle mücadele gibi başlıklarda yaptığı açıklamalarda Akşener'i daha büyük bir açmaza sürüklemiş gibi görünüyor. HDP'den gelen son açıklama sonrası İYİ Parti cephesinden nasıl bir yorum geleceği de merak konusu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!