banner2

Fahrettin Altun'dan 'yalan terörü' ile mücadele sinyali!

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Türk Konseyi Sosyal Medya Eğitim Programı'nın açılış konuşmasını yaptı. Konuşmasında dezenformasyonla mücadelede önemli mesafe katedildiğinin altını çizen Altun, 'Türk dünyasının karşı karşıya kaldığı en önemli sorunlar arasında yalan terörü bulunuyor' dedi.

Politika 29.07.2021, 10:41 29.07.2021, 11:44
Abone ol
Fahrettin Altun'dan 'yalan terörü' ile mücadele sinyali!

“Türk Konseyi Medya Koordinasyon Komitesi” 1. Toplantısı, İletişim Başkanlığı ev sahipliğinde düzenleniyor. Bu kapsamda Türk Konseyi Sosyal Medya Eğitim Programı'nın açılış konuşmasını yapan İletişim Başkanı Fahrettin Altun, sosyal medyadaki deformasyonlara ve yalan terörüne karşı önemli açıklamalarda bulundu. 

'İŞ BİRLİĞİNİ İLETİŞİM ALANINDA GELİŞTİRMEYE GAYRET EDİYORUZ'

Bu etkinliğin Türk dili konuşan ülkeler ve dünyanın dört bir yanındaki soydaşlarımız için hayırlı olmasını diliyorum. Türk Konseyi ortak tarih, kültür, dil, din ve kökene sahip ülkelerimiz arasındaki güçlü bağları daha da kuvvetlendiriyor. Konsey’in bugün uluslararası arenada önemli bir platform haline gelmesi hepimizi gururlandırıyor. Ülkelerimiz arasındaki dayanışma ve iş birliğini bütün alanlarda olduğu gibi iletişim alanında da derinleştirmeye gayret ediyoruz.

'DEFORMASYONLA MÜCADELEDE ÖNEMLİ AŞAMA KATETTİK'

Bugün dünyanın her yerinde olduğu gibi Türk dünyasının da karşı karşıya kaldığı en önemli sorunlar arasında sistematik dezenformasyon ve yalan terörü bulunuyor. Türkiye olarak dezenformasyonla mücadalede önemli mesafe katettik. Hala almamız gereken önemli bir yol var. İletişim alanında da diğer alanlarda olduğu gibi tüm insanlık için hakikat mücadelesinde ön safta yer almayı sürdürüyoruz. Attığımız her adımda gerçeğe hizmet etmek bizim için esastır. Çünkü hakikati esas alarak kendimizi ve ülkemizi dezenformasyon belasından koruyabiliriz.

'ÇARPITMA TEKNİKLERİYLE KİTLELERİ MANİPÜLE EDİYORLAR'

Ülkeler, kurumlar ve bireyler siber dünyada bugün dijital faşizm tehdidinin çeşitli boyutlarıyla karşı karşıya. Küresel şirketlerin kendilerini ülkelerin hatta kanunların üzerinde konumlandırmasına ve göz göre göre çifte standart uygulamasına tanıklık ediyoruz. Ne yazık ki kötücül odaklar bir yandan çeşitli çarpıtma teknikleriyle kitleleri manipüle ediyor, diğer taraftan da algoritmalar ve kişiselleştirilmiş veri üzerinden bu grupların dezenformasyon için adeta silahlandırmasına önayak oluyor.

ECEM GÜÇLÜK OLAYI

Yapılan paylaşımların başka birine ait olduğunu tespit ettik. Adalet Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı kayıtlarında bu isimde bir kadına ait herhangi bir davanın olmadığını tespit ettik. Ne bu isimde bir kişi vardı ne de iddia edildiği gibi bir olay yaşanmıştı. Sosyal medyadaki bu yalan terörüyle ilgili soruşturma devam ediyor. Vatandaşlarımızı yalan haberden korumak için gerekenleri yapıyoruz. Amacımız sosyal medyadaki dezenformasyonların her türlü belasını bertaraf etmek. 

Suriye’de, Libya’da ve son olarak Karabağ’da barış ve istikrarı muhafaza etme adına iş birliği yaptığımız unsurları sosyal medya platformları üzerinden lekelemek için girişilen çabaları da hamdolsun akamete uğrattık.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!