banner2

Erdoğan'ın Maraş sözleri AB'yi kızdırdı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kıbrıs ziyaretindeki açıklamaları AB, İngiltere ve ABD'yi kızdırdı. Söz konusu ülkelerden art arda Türkiye'yi hedef alan açıklamalar geldi.

Politika 21.07.2021, 12:02
Abone ol
Erdoğan'ın Maraş sözleri AB'yi kızdırdı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın KKTC ziyaretinde yaptığı "Mülkiyet haklarına riayet edilerek Maraş'ta hayat yeniden başlayacak" ifadeleri sonrasında, AB, ABD ve İngiltere'den ardı ardına Türkiye'yi hedef alan açıklamalar geldi. Kıbrıs konusunda Rum yönetiminin sözcülüğüne yapan ülkelerin temsilcileri, Türkiye'nin Maraş konusundaki tutumundan dolayı endişe içinde olduklarını ifade ettiler.

Kıbrıs Barış Harekatı'nın 47. yıl dönümü nedeniyle düzenlenen "20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı" törenine katılan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, KKTC'de iki devletli çözüm ve Maraş konusunda önemli mesajlar verdi.

MARAŞ'TA HAYAT YENİDEN BAŞLAYACAK

Rum tarafının tüm karşı propagandasına rağmen Maraş konusunda ortaya koydukları azimli duruş için Cumhurbaşkanı Tatar ve KKTC Hükümeti'ne tebriklerini sunan Erdoğan, "Cumhurbaşkanı Sayın Tatar'ın az önce bizlerle paylaştığı kararla Maraş'ta hayat yeniden başlayacaktır. Mülkiyet haklarına riayet edilerek yürütülen bu çalışmalar ışığında artık Maraş'ta herkesin yararına olacak yeni bir dönemin kapıları açılacaktır. Açılımın öncelikle Kapalı Maraş'ın yüzde 3 buçuğuna tekabül eden pilot bölgede başlayacak olması Kıbrıs Türk makamlarının bu konuya ne kadar hassas yaklaştığını ortaya koyuyor" şeklinde konuşmuştu.

RUMLARIN SÖZCÜLÜĞÜNE SOYUNDULAR 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın KKTC ziyaretindeki sözleri sonrasında AB, İngiltere ve ABD'den peş peşe Türkiye'yi hedef alan açıklamalar geldi.

AB: KABUL EDİLEMEZ

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, "Maraş'ın statüsünü değiştirmek için tek taraflı kararların kabul edilemez olduğunu" ileri sürerek Maraş'la ilgili olarak Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarına uyulması yönünde çağrı yaptı.

İNGİLTERE: ENDİŞE DUYUYORUZ

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Birleşik Krallık, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Maraş'ın kapalı alanının yüzde 3,4'ünü oluşturan bir bölgenin yeniden açılması ve yeniden yerleşimine ilişkin yaptığı açıklamaları için derin endişe duymaktadır" dedi.

ABD: KIŞKIRTICI ÇABA

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price ise "Maraş'ın belli kısımlarının kontrolünü Kıbrıs Türk'e devretme çabaları kışkırtıcı ve kabul edilemez. Güçlü bir BM Güvenlik Konseyi yanıtı için müttefiklerle çalışıyoruz. Kıbrıs'ın iki bölgeli, iki toplumlu bir federasyon olarak yeniden birleşmesini destekliyoruz" ifadesinde bulundu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!