banner2

Erdoğan, BM toplantısında dile getirmişti! Biden Uygur Türkleri için 'boykot kararı alabiliriz' diyerek harekete geçti

New York'ta gerçekleşen BM toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gündeme getirdiği Uygur Türkleri meselesi için, ABD Başkanı Joe Biden ezber bozan bir açıklama yaptı.

Politika 19.11.2021, 14:13
Abone ol
Erdoğan, BM toplantısında dile getirmişti! Biden Uygur Türkleri için 'boykot kararı alabiliriz' diyerek harekete geçti

Başta Türkiye ve Batı dünyası olmak üzere birçok ülkenin tepkisini çeken Çin'in Uygur Türklerine uyguladığı baskı, şiddet, sistematik zulüm ve soykırıma karşı bir tepki de ABD'den geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eylül ayında New York'ta gerçekleşen Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada bu konuyu gündeme getirmişti. Erdoğan, "Çin'in toprak bütünlüğü perspektifinde Müslüman Uygur Türklerinin temel haklarının korunması hususunda daha çok çaba gösterilmesi gerektiğine inanıyoruz" demişti.

ABD KIŞ OLİMPİYATLARINI BOYKOT EDEBİLİR

Erdoğan'ın açıklamalarından haftalar sonra ABD Başkanı Joe Biden'dan dikkat çeken bir hamle geldi. Biden yaptığı açıklamada, Pekin'de düzenlenecek 2022 Kış Olimpiyat Oyunları'na diplomatik boykot uygulanabileceğini söyledi.

joe biden

ABD'Lİ DİPLOMATLAR VE YETKİLİLER ÇİN'DEKİ TÖRENLERE KATILMAYACAKLAR

Çin'in Uygur Türklerine uyguladığı şiddetten rahatsız olduğunu dile getiren Biden'ın, gündeme getirdiği boykot kararında ABD'li sporcular yine etkinliklere katılıp mücadele edebilecek fakat ABD'li diplomatlar ve yetkililer törenlere ve etkinliklere katılmayacak.

DİPLOMATİK BOYKOT İLK SEÇENEKLERDEN BİRİ

4 Şubat 2022'de Pekin'de başlayacak etkinliklerle ilgili konuşan Biden, "Diplomatik boykot düşündüğümüz bir şey" dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!