banner2

Dışişleri Bakanlığı, BM'ye hassasiyet çağrısı yaptı

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, BM'ye dünkü açıklamalarda maddi hatalar olduğunu belirterek, hassasiyet çağrısı yaptı.

Politika 16.07.2021, 23:48 16.07.2021, 23:59
Abone ol
Dışişleri Bakanlığı, BM'ye hassasiyet çağrısı yaptı

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, yazılı bir açıklama yaparak, dün Birleşmiş Milletler (BM) Şam Mukim Koordinatörü ve İnsani Koordinatörü, BM Suriye Krizi Bölgesel İnsani Koordinatörü ve UNICEF'in Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölge Direktörü tarafından yapılan ortak açıklamadaki maddi hatalara, eksik ve yanıltıcı bilgilere ilişkin olarak hassasiyet gösterilmesi çağrısı yaptı.

ORTAK AÇIKLAMA EKSİK VE YANILTICI BİLGİLER İÇERMEKTEDİR

Söz konusu ortak açıklamaya yönelik sorulan soruya yazılı yanıt veren Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Bilgiç, Türkiye'nin Suriye'deki insani duruma dair BM ile düzenli temasta olduğunu hatırlatarak, "Buna rağmen, BM’nin Şam’da Mukim Koordinatörü ve İnsani Koordinatörü, BM Suriye Krizi Bölgesel İnsani Koordinatörü ve UNICEF’in Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölge Direktörü tarafından yayınlanan 15 Temmuz 2021 tarihli ortak açıklama maddi hatalar ile eksik ve yanıltıcı bilgiler içermektedir." ifadelerini kullandı.

SURİYE'DE PKK/PYD VE REJİM BÖLGEDEKİ ELEKTRİĞİ KASITLI OLARAK KESİYOR

Tanju Bilgiç, Alluk Su İstasyonunun, Rasulayn yakınlarında Suriye muhalefetinin kontrolü altında bulunan bir bölgede yer aldığını ve elektrik enerjisiyle çalıştığını hatırlattı.

Bilgiç, söz konusu istasyonun yanı sıra Rasulayn ve Tel Abyad bölgesinin tek elektrik kaynağının ise güneyde olduğuna dikkat çekerek, "Terör örgütü PKK/PYD ve rejim, Alluk Su İstasyonu ve bölgeye gelen elektriği kasıtlı olarak engellemektedir. Söz konusu elektrik kesintileri İstasyondan su tedarikini imkansız kılmakta ve bölgedeki insani koşullarını zorlaştırmaktadır." şeklinde değerlendirme yaptı.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!