banner2

Deva ve Gelecek bayrağı CHP'den devraldı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’deki laiklik paranoyasını “Sizlere, laiklik, Diyanet gibi konularda sorular sorulursa, yanıtlayın ancak polemik dilinden uzak” diyerek bastırmaya çalışıyor. Ancak bu kez muhafazakar muhalefetin iki temsilcisi “laiklik bekçisi” rolüne soyunmuş durumda.

Politika 05.10.2021, 11:28 05.10.2021, 12:15
Abone ol
Deva ve Gelecek bayrağı CHP'den devraldı

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın Adli Yıl Açılışı ve Yargıtay’ın yeni hizmet binasının açılışında dua etmesiyle birlikte 28 Şubat’ta aşina olduğumuz laiklik, irtica paranoyaları nüksetmiş görünüyor. Makyaj yine dökülmüş de denilebilir.

RUTİN YALAN HABER

Son olarak Sözcü gazetesi dün eski TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın yeni Anayasa çağrısında bulunduğunu, dindar bir anayasa istediğini, değiştirilemez denilen ilk 4 maddenin anayasadan çıkarılmasını talep ettiğini iddia etti. 
İsmail Kahraman hemen, “4 madde anayasada belli, öyle bir dokunma mümkün mü?” diyerek gazetenin sözlerini çarpıttığını söyledi. 

Şaşıracak bir durum yok. Sözcü ve Cumhuriyet gibi gazetelerde yalan rutin hale geldi, hepimiz de bunu kanıksadık. 

idmsil kshraman

“İÇİNDEKİNİ DIŞA VURMUŞ”MUŞ

Ama mesele o değil, Sözcü’nün bu haberinde görüşlerine yer verdiği iki isim ve görüşleri dikkat çekiyordu: 

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ: Anayasa’nın ilk 4 maddesi ile uğraşmak, Türkiye’ye yapılacak büyük kötülüktür. Sayın Kahraman, içindekini dışına vurmuş. Geçmişte de ‘laiklik olmamalı’ demişti.

Deva Partisi Genel Başkan Yardımcısı İdris Şahin: Aldığı talimatla bunu yapıyor. Toplumsal konularda ayrıştıran, kutuplaştıran ve ülkede suni gündem yaratan açıklamalarda bir eski Meclis başkanı sıfatını hiç olmazsa kullanmasın.

BAYAT FİLMDE ROL ALMAK

Dindarlara hakareti alışkanlık ve sermaye haline getirmiş gazete, yapay laiklik manşetlerinden birini atıyor, muhafazakar muhalefet yapan iki partinin ikinci adamları da bu bayat kampanyada rol alıyor.

İlginç aynı gün gazetelerde çıkan haberlere göre CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, partisinin Abant kampında milletvekillerine şöyle konuşmuş: 
“Diyanet İşleri Başkanlığı’nı, Başkan Ali Erbaş üzerinden hedef almayın. Çünkü Diyanet İşleri Başkanlığı, din konusunda toplumu aydınlatmak üzere Mustafa Kemal Atatürk’ün emriyle kurulmuş bir kurum. Sizlere, laiklik, Diyanet gibi konularda gündemdeki tartışmalara yönelik sorular sorulursa, yanıtlayın ancak polemik dilinden uzak durun.”

yargitay ali erbas

YENİ MAHALLENİN HAVASI

CHP laiklik, irtica tartışmasına girmeyecek ama Gelecek Partisi’nden, DEVA’dan isimler en önde laiklik kavgası verecek, bekçilik yapacak. 
Roller mi değişti, karşı mahalleye taşınanların yeni mahallelerine yaranma, göze girme, kabul görme çabası mı yoksa her pozisyona girebilme yeteneği mi? Daha neler göreceğiz?

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!