banner2

Daha düne kadar: Erdoğan'ı yeneceğiz! Bugün: Erdoğan aday olmasın...

Anketlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Cumhur İttifakı'na desteğin istikrarlı biçimde yükseldiğini gören Altılı Masa daha düne kadar "Sandıkta yeneceğiz" dedikleri Erdoğan hakkında şimdi "Aday olmasın" demeye başladı. Altılı Masa liderleri bu kampanyayla kendi kendilerini yalanlıyor.

Politika 27.01.2023, 11:18 27.01.2023, 11:41
Abone ol
Daha düne kadar: Erdoğan'ı yeneceğiz! Bugün: Erdoğan aday olmasın...

Muhalefet, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk başkanı olan Recep Tayyip Erdoğan'ın 'bir kez daha aday olamayacağı' iddiasıyla kampanyaya başladı. 16 Nisan 2017 Referandumu ile milletin kabul ettiği yeni sistem, 24 Haziran 2018'deki cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından 9 Temmuz 2018'de uygulanmaya başladı. 

Parlamenter sistem döneminin 12. ve son cumhurbaşkanı olan Erdoğan, 10 Ağustos 2014 tarihindeki seçimlerde muhalefetin çatı adayına karşı galip gelmiş ve Çankaya Köşkü'ne çıkmıştı. Erdoğan'ın görevi devam ederken Türkiye'de yönetim sistemi değişti. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi olarak adlandırılan yeni sisteme millet 2017'de halkoylamasıyla onay verdi. 

2023 seçimlerine aylar kala muhalefet, anketlerde oyların Erdoğan ve Cumhur İttifakı'na istikrarlı biçimde yöneldiği gerçeği karşısında yeni bir taktiğe yöneldi. Geçmiş seçimler öncesi 'diplomasız' olduğunu ileri sürdükleri Erdoğan'ın üniversitedeki sınıf arkadaşları ile hocaları ardı ardına ortaya çıkınca hayal kırıklığına uğrayanların yeni taktiği "Erdoğan 3. kez aday olamaz" iddiası oldu. 

Bunu öne sürenler Erdoğan'ın 2014'te cumhurbaşkanı olduğunu hatırlatıyor fakat Türkiye'de yönetim sisteminin değiştiği gerçeğini gözlerden saklamaya çalışıyor. 

Oysa Altılı Masa'da kısa bir süre öncesine kadar Erdoğan'ın adaylığına ilişkin bir endişe yoktu. Yaptıkları 11. toplantıda bile ortak bir aday üzerinde uzlaşamayan Altılı Masa liderleri çareyi yine kaçak güreşmekte ve kara propagandada buldu. 

KORKUNUN ECELE FAYDASI YOK

Erdoğan'ın adaylığıyla ilgili son kampanyaya tepki gösteren AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, Altılı Masa'nın "Erdoğan'ın aday olması mümkün değildir" şeklindeki iddiaya şöyle cevap verdi:

"1) Bugüne dek Cumhurbaşkanımızın adaylığını tartışmaya açmadınız.

'Erdoğan’ı yeneceğiz' dediniz.

Seçim ve mağlubiyet yaklaştıkça korkmaya başladınız.

Kendi aday çıkaramama beceriksizliğinizi perdelemeye çalışıyorsunuz."

2) Anayasa ortada, yasa açık. Recep Tayyip ERDOĞAN’ın adaylığının önünde hiçbir engel yok.

Korkunun ecele faydası yok. En güçlü adayınızla gelin. Yine kazanacağız."

Hamza Dağ, sosyal medya hesabında Altılı Masa bileşenlerinin geçmişteki açıklamalarından örnekler verdi. 

Buna göre CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 8 Şubat 2022'de şunu söylüyordu: "Erdoğan karşıma çıksın, sandıkta göndereyim. Biz erken seçim istiyoruz, hem de hemen!"

Bu tarihten birkaç gün önce verdiği bir röportajda Kılıçdaroğlu, "Erdoğan'ın adaylığına karşı üçüncü dönem itirazı yapacak mısınız?" sorusuna şu cevabı veriyordu:

"Yok hayır, net... Aday olmak istiyorsa buyursun gelsin. Millet herkesin boyunun ölçüsünü verecektir. Erdoğan'ın adaylığı için özel bir tartışma yapmayacağız. Tartışmalar artık geride kalmalı. 3. dönem adaylığına itirazımız yok."

Yine şubat ayındaki açıklamasında DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ise "Erdoğan'ın bir kere daha cumhurbaşkanı olmasını engelleyecek olan seçmendir" demiş, çözüme adres olarak sandığı göstermişti. 

Gelecek Partisi Lideri Ahmet Davutoğlu ise bir adım daha ileri giderek, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın aday olmaktan vazgeçmesi halinde buna itiraz edeceklerini söylemiş, "Seçim kaybetmeden giderse kendince zamanla 'hiçbir zaman kaybetmedim' gibi bir argüman oluşur" demişti. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!