banner2

Cumhurbaşkanı şehit yakınları ve gazilere hitap etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Programı ile Demokrasi Müzesi Açılış Töreni'nde şehit yakınları ve gazilere hitap etti.

Politika 15.07.2021, 16:47 15.07.2021, 20:29
Abone ol
Cumhurbaşkanı şehit yakınları ve gazilere hitap etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Programı ile Demokrasi Müzesi Açılış Töreni'nin ardından şehit yakınları ve gazilere hitap etti.

"TÜRK MİLLETİNİN ÜLKESİNİ VE DEVLETİNİ CANI PAHASINA KORUYACAĞINI HESAP ETMEMİŞLERDİR"

Şehit yakınları ve gazilerle bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "15 Temmuz Gecesi FETÖ'cü hainlerin kurşunları ile son nefesini veren şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Anadolu'yu ebedi yurdumuz kılmak için 15 Temmuz şehitlerimize borcumuzu ne yapsak ödeyemeyiz. Biraz gecikme ile de olsa bu müzeyi milletimizin hizmetine sunarak, hak, özgürlük, adalet mücadelesinin öyle kolay kazanılmadığını dünyaya göstermek istedik. 15 Temmuz direnişi 8 farklı tema ile 8 ayrı salonda anlatılıyor. Yaklaşık 66 bin metrekarelik müze bölümü, açık hava vadili peyzaj alanı ile bu eser şehitlerimizin hatırasını hep yaşatacaktır.

Müzenin tasarlanmasında emeği geçen tüm kurumlarımızı tebrik ediyorum. Rabbimden bir daha milletimizi 15 Temmuz gibi imtihanlara maruz bırakmamasını diliyorum. Türkiye'nin benzer ihanetlere uğramaması için FETÖ başta olmak üzere tüm terör örgütlerine, varlığımıza ve birliğimize kast eden tüm tehditlere karşı teyakkuz halinde olmayı sürdüreceğiz.

Kardeşlerim, bu direniş topunuz birden gelin diye meydan okuduğumuz bir destan olmuştur. Bu ihanet zincirinde her şeyi düşünenler tek bir şeyi hesaba katmamışlardır: Türk milletinin ülkesini ve devletini canı pahasına koruyacağını hesap etmemişlerdir. 

Çeşitli vesilelerle tanıştığımız kardeşlerimizden şehitlik makamına uğurladığımız kardeşlerimiz var. Tek bir damlası bile boşa akmayan kanları İstiklal mühürleri olarak görüyoruz.

15 Temmuz'da sokaklara çıkan, yolları dolduran, darbecileri önüne katıp kovalayan kahramanlarımız sayesinde Türkiye'nin geçilmez olduğu bir kez daha görülmüştür. Eğer o gece darbeciler karşımıza dikilselerdi, şehadete yürümek için bir an bile tereddüt etmeyecektik. Nasıl ki meclise varan milletvekillerimiz, 'öleceğiz ama burayı terk etmeyeceğiz' demişlerse, nasılsa 10 binlerce vatandaşımız adeta şehadet sırasına girdiyse, nasıl henüz bıyıkları terlememiş delikanlılardan büyüklerimize kadar bir millet top yekün kıyama kalkmışsa, işte biz de aynı hissiyat içindeydik. Şehitler ölmez bizim için kuru bir slogan değildir. Durup dinlenmeden mücadeleyi sürdüreceğiz. Önümüze çıkan engelleri birer birer aşarak, tuzakları birer birer bozarak hedeflerimize yürüyoruz. Şimdi önümüzde 2023 hedeflerimize son bir eşik var. Onu da aştığımızda yeni bir döneme giriyoruz."

BU MİLLET İHANETİ AFFETMEZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk milletinin ihaneti asla affetmeyeceğini belirterek, "Sevgili gençler bu millet ihaneti affetmez. Haini de affetmez. Hainlerin arkasında duranları da affetmez. Millete silah çekenin, milletin geleceğini karartmaya kalkanın affı olmaz. Kendine veya içinde yer aldığı gruba ikbal devşirme peşine düşenin affı olmaz. Gerekirse kan kusar, kızılcık şerbeti içtik deriz ama milletimizi böyle bir ayıbın içine sokmayız. İçeride ya da dışarıda her kim FETÖ'cülerle, başka terör örgütleri ile ilgili hak, hukuk, adalet edebiyatı yapıyorsa, kafasının arkasında ülkemiz ve milletimiz ile ilgili karanlık amaçlar vardır. O nasihatleri kendizine saklayın." dedi.

Kurban Bayramı için temennilerini paylaşan Erdoğan, "İnşallah pazartesi, salı bir Kıbrıs yolculuğumuz olacak. Devlet beyle birlikte geniş bir ekip orada olacağız ve Kurban Bayramı'nı Kuzey Kıbrıs'ta inşallah, namazımızı da orada kılacağız, merasimlere de orada katılacağız." sözleriyle KKTC ziyaretini anımsattı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!