banner2

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye Avrupa'da birinci dünyada dördüncü sırada

Son dakika haberleri... Milli Ağaçlandırma Günü'nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 'BM küresel orman kaynakları raporuna göre Türkiye, ağaçlandırma çalışmalarında Avrupa'da birinci, dünyada 4. sırada yer alıyor. Yanan ormanlar, sel baskınları gibi değişen meteorolojik değerler bize tabiatın ikazlarıdır.' dedi.

Politika 11.11.2021, 14:44 11.11.2021, 16:17
Abone ol
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye Avrupa'da birinci dünyada dördüncü sırada

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe'de 15 Temmuz Demokrasi Müzesi mevkisindeki Millet Ormanı'nda, Milli Ağaçlandırma Günü Fidan Dikim Töreni'ne katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, gündeme ilişkin konuştu. Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanalr şu şekilde; 

'5,5 MİLYAR FİDANI TOPRAKLA BULUŞTURDUK'

Diktiğimiz her fidan mücadelemizin işaretidir. Yanan ormanlar, sel baskınları gibi değişen meteorolojik değerler bize tabiatın ikazlarıdır. Hedefimiz 2023 yılı sonuna kadar dikilen fidan sayısını 7 milyara, ülkemizin orman varlığını yüz ölçümümüzün üçte birine ulaştırmaktır. Daha yeşil bir Türkiye hedefiyle Cumhuriyet tarihimizin en büyük ağaçlandırma seferberliğini yürütüyoruz. Türkiye 2053 yılı için sıfır emisyon hedefini ortaya koymuştur. Ülkemiz ormanlarının yüzde 54'ü, yangına karşı hassas alanlardan oluşuyor. 5,5 milyar fidanı toprakla buluşturduk.

'TABİATIN İKAZLARIDIR'

Ormancılık faaliyetlerinde çalışan 180 bin orman işçisi aileye 22,3 milyar lira ödeme yaptık. Yanan ormanlar, sel baskınları gibi değişen meteorolojik değerler bize tabiatın ikazlarıdır. Erozyonla kaybedilen toprak miktarını 154 milyon tona kadar düşürdük. Artık her yıl Kıbrıs adası büyüklüğünde bir toprağı kaybetmiyoruz. Türkiye ağaçlandırma çalışmalarında Avrupa'da birinci, dünyada 4. sırada yer alıyor. Hedefimiz yangından zarar gören alanların ağaçlandırma çalışmalarını 1 yıl içinde tamamlamak.

'250 MİLYON FİDANI TOPRAKLA BULUŞTURMUŞ OLACAĞIZ'

Teşkilatımızı güçlendirmeye devam edeceğiz. Yanan orman alanlarını süratle ağaçlandırıyoruz. Hedefimiz çalışmaları bir yıl içinde tamamlamaktır. Zarar gören orman alanlarımız öncelikli olmak üzere geleceğe nefese kampanyası ile her vatandaşımız için 3 fidan hesabıyla toplam 252 milyon fidanı yıl bitmeden toprakla buluşturmuş olacağız.

'81 İLE 81 MİLLET ORMANI KURACAĞIZ'

81 ilimize 81 millet ormanı kurarak tüm vatandaşlarımızın bunlardan yararlanmasını sağlayacağız. Milli park sayısını artırarak ülkemizin tabiat değerlerini daha sıkı şekilde koruyoruz. Kapasitemizi geliştirmeye ve iklim değişikliğinin etkilerine karşı orman teşkilatımızı güçlendirmeye devam edeceğiz.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!