DOLAR
12.83 3.76
EURO
14.52 3.63
ALTIN
737.83 3.50
BIST
1,808.79 1.82

Cumhurbaşkanı Erdoğan'la BAE Veliaht Prensi Zayed arasında kritik zirve!

Birleşik Arap Emirlikleri Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed El Nahyan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın davetiyle Ankara'ya geldi. Görüşmede Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri arasındaki ikili ilişkiler gözden geçirilecek.

Politika 24.11.2021, 15:34 24.11.2021, 16:50

Katar, Suriye ve Libya başlıkları ile Cemal Kaşıkçı cinayeti sonrasında Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri ilişkileri gerilmişti. Gerilen ilişkilerin ardından normalleşmede bugün önemli bir gün. Birleşik Arap Emirlikleri Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed El Nahyan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın davetiyle Ankara'ya geldi.

RESMİ TÖRENLE KARŞILANDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'ye resmi ziyarette bulunan BAE Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed El Nahyan'ı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde resmi törenle karşıladı. Prens bin Zayed'in içinde bulunduğu makam aracını Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin önündeki caddede karşılayan süvariler, bin Zayed'e protokol kapısına kadar eşlik etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bin Zayed'i Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin ana giriş kapısında karşıladı. Erdoğan ve konuk prensin tören alanındaki yerlerini almalarının ardından 21 pare top atışı eşliğinde iki ülkenin milli marşları çalındı.

TÖRENE KİMLER KATILDI

Bin Zayed, Muhafız Alayı Tören Kıtası'nı selamladı. Törende tarihte kurulan 16 Türk devletini temsil eden bayraklar ve askerler de yer aldı. Heyetlerini birbirine takdim eden Erdoğan ve Veliaht Prens Muhammed bin Zayed El Nahyan, merdivenlerde Türkiye ve BAE bayrakları önünde gazetecilere poz verdi. Baş başa görüşmeye geçen Erdoğan ve bin Zayed'in heyetler arası gerçekleştirecekleri görüşmenin ardından anlaşmalar imzalanacak.

BAŞ BAŞA GÖRÜŞTÜLER

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayid Al Nahyan ile baş başa görüşme gerçekleştirdi. Erdoğan, anlaşmaların imza töreninin sonrasında Veliaht Prens onuruna resmi akşam yemeği verecek. Görüşmede Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri arasındaki ikili ilişkiler gözden geçirilecek. İş birliğinin geliştirilmesi için atılabilecek adımlar ele alınacak.

10 YIL SONRA BİR İLK

Erdoğan ve Zayed El Nahyan, 10 yıldır yüz yüze hiç görüşmemişlerdi. En son ziyaret Zayed tarafından 2012 yılının Şubat ayında Türkiye'ye yapılmıştı. O zamandan bu zamana dönem dönem ikili ilişkiler gerilmiş tansiyonlar yükselmişti.

100 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM GÜNDEMDE

Görüşmenin en önemli gündem maddelerinden birini, BAE'nin Türkiye'ye olası yatırımı. Londra merkezli haber sitesi Middle East Eye, El Nahyan'ın Türkiye'de yapmak istediği yatırımların tutarına ilişkin ayrıntıları paylaştı. Zayed'in, bu yılın başlarında 100 milyar dolarlık yatırım yapmaya hazır olduğunu Cumhurbaşkanı Erdoğan'a söylediği belirtildi. Konuyla ilgili diğer kaynakların ise miktarın en az 10 milyar dolar düzeyinde olduğunu aktardı. "Her iki miktar da Türkiye ekonomisi için etkili rakamlar" ifadesine yer verildi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!