Cumhurbaşkanı Erdoğan: Habis gözlülere verecek tek karış toprağımız yoktur

Son dakika haberleri... Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile Bakü’de Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST Azerbaycan'ın Seçkin Gözlemci Günü'ne katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin kimsenin toprağında ve egemenliğinde gözü olmadığını söyleyerek ''Habis niyetlilere verecek tek karış toprağımız da yoktur, olmayacaktır. Bölgede yeni sayfa açma zamanı gelmiştir.'' dedi.

Politika 28.05.2022, 15:00 28.05.2022, 16:03
Abone ol

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in davetine icabetle Azerbaycan'a günübirlik ziyarette bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST Azerbaycan"ın Seçkin Gözlemci Günü'ne iştirak etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile Bakü’de Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST Azerbaycan'ın Seçkin Gözlemci Günü'ne katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları şu şekilde; Bağımsızlığın nasıl kazanıldığını, ne kadar değerli olduğunu bilen bir milletin evladı olarak bağımsızlık gününüzü gönülden tebrik ediyorum. 2 hafta önce Rize-Artvin Havalimanı'nın açılışını Aziz kardeşim Aliyev ile birlikte gerçekleştirmiştik. Bugün de Bakü'de bu etkinliğe birlikte imza atıyoruz. Hazar'ın incisi Bakü'de bir millet, 2 devlet, tek festival şiarı ile TEKNOFEST'i gerçekleştiriyoruz. Aziz Sancar hocamıza bu gurur günümüzde heyecanımızı paylaştığı için şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum. 

''İKİ KARDEŞİ HANGİ HUDUT AYIRABİLİR''

Dinimiz bir, dilimiz bir, ayımız bir, yılımız bir, aşkımız bir, yolumuz bir, Azerbaycan-Türkiye... Bizler sevinci de, üzüntüsü de bir olan özde bir olan iki devletiz, bir milletiz. Bizler asil bir milletin mensuplarıyız. Tıpkı Anadolu gibi burası da bizim toprağımızdır. Tıpkı doğduğumuz yerler gibi burası bizim öz yurdumuzdur. Aynı şekilde burası gibi Türkiye'de sizin öz yurdunuz, vatanınızdır. Kardeşler arasına kim mesafe koyabilir. Ortak tarihimizden aldığımız ilhamla aramızdaki dostluğu daha da perçinliyoruz. İki kardeşi hangi hudut ayırabilir. Gönüllerimiz arasına kim sınır çizebilir. Anadolu gibi burası da bizim toprağımızdır, Türkiye'nin her bir karışı da sizlerin vatanıdır. Haydar babamızı da yad ediyorum. Mekanı cennet olsun. 

''NON-STOP UÇMAK SURETİYLE BİR REKORA İMZA ATTI''

Biz gönüllerimize çizilen hudutları yıkarak bugün burada birlikteyiz. Batı'dan Doğu'ya kadar nerede bir kardeşimiz varsa orası bizim evimizdir, yurdumuzdur. Türkiye ile Azerbaycan olarak Suşa beyannemesi ile ilişkilerimizi stratejik müttefikliğe çıkardık. Burada Selçuk kardeşime, ağabeyine, Bayraktar ailesine, özellikle Akıncı zirve noktasında olan bir SİHA, İstanbul'dan buraya non-stop uçmak sureti ile bir rekora imza attı. İnşallah çok daha farklı gelişmeler olacak, bunları da yaşayacak ve göreceğiz. İkili ilişkilerimizi sadece bölgeye değil, tüm dünyaya örnek olacak bir seviyeye taşıdık. Gelecek nesillerin işbirliğimizi daha da ileri götüreceğine inanıyorum. Sizlerden aziz şehitlerimizin şanlı mirasına gerektiğinde canınız pahasına sahip çıkmanızı bekliyorum. Bugün buraya geniş bir heyetle geldik. Kalbi sizinle çarpan gençlerimizin selamlarını getirdik. Karabağ deyince, Suşa değince yüreğinde fırtınalar kopan 85 milyonun selamını getirdim. Size Türkiye'deki kareşlerinizin selamını getirdim. İkili ilişkilerimizi sadece bölgeye değil, tüm dünyaya örnek olacak bir seviyeye taşıdık. 

''AZERBAYCAN İLE YAKIN İLİŞKİ İÇİNDE OLACAĞIZ''

Savunma Sanayii ürünlerimizin başarısına tüm dünya şahit olmuştur. Geldiğimiz yer iyidir ama kat edilecek çok yol vardır. TEKNOFEST bu güvenin sembolü bir etkinliktir. Yurt dışında ilk ke can Azerbaycan'da TEKNOFEST'i düzenlemenin haklı gururunu sizlerle yaşıyoruz.TEKNOFEST yarışmalarında derceye giren siz gençlerimiz, insansız hava araçlarını, yapay zekalarını geliştiren bilim insanları olacaksınız. Azerbaycan ile birlikte gençlerimize yeni ufuklar açmayı sürdüreceğiz. Her alanda olduğu gibi Uzay ve Havacıık alanında da Azerbaycan ile yakın ilişki içinde olacağız. Türk dünyasının en yeni teknolojilerle yeni atılımlar gerçekleştireceğine yürekten inanıyorum. Bölge halkları olarak hep birlikte geleceği inşa etmeliyiz. Savaşta olduğu gibi barışta da Azerbaycan'ın yanındayız. Aliyev'in Ermenistan ile kurmak istediği kalıcı barışı Türkiye olarak destekliyoruz. Azerbaycan'ın başarılarına bizzat şahitlik ediyoruz. Atalarımızın dediği gibi ne ekersek onu biçeriz. Yıllardır mayın döşenen bu topraklara, refahın, barışın tohumlarını ekiyoruz. Fuzuli Havalimanı'nı geçtiğimiz yıl kardeşim Aliyev ile birlikte açmıştık.

''HABİS GÖZLÜLERE VERECEK TEK KARIŞ TOPRAĞIMIZ YOKTUR''

Biz haksızlık karşısında susanlardan olmadık, olmayacağız. Biz tesadüflerin bir araya getirdiği insanlar değiliz. Bizim kimsenin toprağında, egemenliğinde gözümüz olmadığı gibi, habis niyetlilere verecek tek karış toprağımız da yoktur, olmayacaktır. Bölgemizde yeni bir sayfa açma zamanı gelmiştir. Aziz kardeşim Aliyev'in kararlı duruşu ile Karabağ 30 yıl sonra esaretten kurtulmuştur. Azerbaycan silahlı kuvvetlerinin yürekli mensupları büyük bir başarıya imza atmıştır. 44 günlük vatan muharebesi akıl, teknoloji ve cesaret bir araya geldiğinde neler yapılabileceğini tüm dünyaya göstermiştir.

SELÇUK BAYRAKTAR: DÜNYA TÜRK'ÜN GÜCÜNÜ GÖRSÜN

Burada konuşma yapan TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, "Amerika'dan Bakü'ye gelerek bizleri ve gençlerimizi şereflendiren Aziz Sancar hocamıza yürekten teşekkür ediyorum. Dünya Türk'ün gücünü görsün, yerini bilsin" ifadelerini kullandı.

AZİZ SANCAR: İNATÇI OLUN HEMEN PES ETMEYİN

Nobel Ödüllü Türk Bilim İnsanı Prof. Dr. Aziz Sancar ise, "Ben kanser ile ilgili çalışırken Nobel için yola çıkmadım. Bu hastalığa derman olabilir miyim diye çalıştım. Yaptığınız her işte hep en iyi olmaya çalışın, insanlığa ve memleketinize değer katmaya çalışın. Sevgili gençler, işler yolunda gitmediği zaman inatçı olun hemen pes etmeyin. Gençliğimde çoğu geceyi laboratuvarda geçirdim." diye konuştu.

ALİYEV: YAŞASIN AZERBAYCAN-TÜRKİYE KARDEŞLİĞİ

İlham Aliyev Bakü'deki TEKNOFEST etkinliğinde önemli açıklamalarda bulundu. Aliyev, ''Bugün Azerbaycan'ın bayram günüdür. Bu bayramı iki katına çıkaran aziz kardeşim Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın burada bizimle olmasıdır. Türkiye'nin kardeşliğini bugüne kadar hep hissettik, bugün de hissediyoruz. Biz güzel günlerde de kötü günlerde de birbirimizin yanındayız. Biz 2021'de Türkiye ile birlikte dünyaya bir mesaj verdik. Biz bir yerdeyiz, birlikteyiz ve gücümüz günden güne artacak. Yaşasın Azerbaycan-Türkiye birliği, kardeşliği.'' dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!