banner2

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Dijital seferberlik ilan ediyorum

Son dakika haberleri... "Forum Metaverse" programında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Önümüzdeki dönemi bir dijital seferberlik dönemi olarak ilan ediyorum. Ülkemizin potansiyeli kendi Silikon Vadisini oluşturacak düzeydedir.' dedi.

Politika 21.03.2022, 14:41 21.03.2022, 16:42
Abone ol

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara'da Metaverse Forumu kapsamında gündeme dair açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde;

Tüm kardeşlerimizin Nevruz'unu tebrik ediyorum. 'Nevruz' kelimesi yeni gün anlamına da geliyor. Bugün dijital teknolojilerin nevruzu, yeni bir safhası ve 3.0 ve onunla bağlantılı en popüler mecra olan metaverse hakkında konuşmak, tartışmak, tespit ve tespitlerimizi paylaşmak üzere bir aradayız. İnsanlık tarihinde dünyanın tamamında bu kadar çok bireyi içine alan değişimlerin bu denli kısa sürede gerçekleştiği bir başka dönem herhalde yoktur. Dedelerimizden babalarımıza, babalarımızdan bize, bizden evlatlarımıza evlatlarımızdan torunlarımıza geçen 5 nesilde dünyanın yaşadığı değişim çok büyük. 

'BİLGİ VE İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİNİN YAYGINLAŞMASINI BİZ SAĞLADIK'

20 yıllık dönemde sadece yol, köprü, santral inşa etmekle kalmadık. Yatırımlarla en büyük atılımı gerçekleştirdiğimiz alanların başında bilgi ve iletişim teknolojilerinin yaygınlaşmasını da sağladık. Artık uzaydaki yerini daha güçlü şekilde almak için kendi uydusunu yapan bir Türkiye var. Metaverse ve benzeri mecralar, belki torunlarımızı aşıp da onların çocujlarının hayat biçimlerinin ayrılmaz parçası olacaklar.

'BU ÜLKENİN GENÇLERİNE HAKARETTİR'

Ülkelerin tamamının uzlaşmayla kabul edip, arkasında duracağı bir dijital hukuk düzeni kurulmadan sorunların çözümü mümkün değildir. Siber suçlar karşısında küresel şirketlerin keyfi tasarrufları, burada sadece gücün, paranın ve sapkın yönelimlerin borusunun öttüğü bir düzenin hakim olduğuna işaret ediyor. Kartel haline gelen sosyal medya platformlarının hukuki ve ahlaki sınır tanımayan tasarrufları bile bu alanda yolumuzu çizmek gerektiğinin somut ifadesidir. Küresel tröstlere bakılarak yapılan 'Türkiye'nin teknolojide öne çıkma şansının kalmadığı' iddiası bu ülkenin gençlerine hakarettir.

'ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMİ DİJİTAL SEFERBERLİK İLAN EDİYORUM'

5G, 6G gibi yeni altyapı teknolojilerinin hızla inşa edilmesi gerekiyor. Teknoloji temelli girişim yapan her evladımızı pek çok destekle cesaretlendiriyoruz. Dünyanın yeni düzeninde kendi kulvarlarını açmak için yola çıkan gençlerimize omuz veriyoruz. Tüm kurumlarımıza önemli görevler düşüyor. Dijital kültür konusunda daha çok odaklanmalıyız. Bu siyasette bir ilk ve bu ilki başaran Bilgi ve Teknolojileri Başkanlığımıza partimin tüm yetkilileri olarak teşekkür ediyoruz. Önümüzdeki dönemi bir dijital seferberlik dönemi olarak ilan ediyorum.

'HER AN KÖLE OLMAYLA KARŞI KARŞIYASASINIZ'

Ukrayna-Rusya krizi, dijital dünyada da kendi altyapınıza, kendi eşyalarınıza, kendi insan gücünüze sahip değilsiniz yani yerli ve milli ayaklar üzerinde durmuyorsanız felaketin eşiğindesiniz demektir. İHA’larınızı, SİHA’larınızı, Akıncılarınızı yapamıyorsanız, her an köle olmayla karşı karşıyasınız. Önümüzdeki dönemi bir dijital seferberlik dönemi olarak ilan ediyorum. Ülkemizin potansiyeli kendi Silikon Vadisini oluşturacak düzeydedir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!