Cumhurbaşkanı Erdoğan: Aslan payını eğitim ve öğretime verdik

Cumhurbaşkanı Erdoğan 2021-2022 Karne Dağıtım Töreni'nde açıklamalarda bulunurken ''Eğitimin kalitesini arttırmak, fırsat eşitliliğini sağlamak için aslan payını daima eğitim-öğretime verdik. Sene sonuna kadar 100 milyon yardımcı kaynağı öğrencilerimizle buluşturmayı hedefliyoruz.'' dedi.

Politika 17.06.2022, 11:44 17.06.2022, 13:16
Abone ol

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Üsküdar Burhan Felek Stadyumu'nda 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı Karne Dağıtım Töreni'ne katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada gündeme dair açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde;

''TÜM EVLATLARIMIZI TEK TEK TEBRİK EDİYORUM''

2021-2022 eğitim-öğretim yılının tüm öğrencilerimize hayırlı olmasını diliyorum. Şu anda önümdeki alanı görünce gençlik yıllarım aklıma geldi. O heyecanı yaşamak ve o heyecanı yaşarken bir yandan da öğrencilik yıllarını devam ettirmek bizde farklı anılar bıraktı. Ülkemizin dört bir yanında karne sevinci yaşayan tüm evlatlarımızı tek tek tebrik ediyorum. Dünyanın en büyük Türk Müziği Çocuk Korosu'nu az önce saygıdeğer hocamızın riyasetinde dinledik. Bu kadar kısa zamanda nasıl hazırlandınız, bize nasıl bu coşkuyu yaşattınız. Gerçekten takdire şayan. Yağmur, kar, çamur demeden öğrencilerimizi yetiştirmek için fedakarlık yapan öğretmenlerimize teşekkürlerimi iletiyorum. Çocuklarımızın eğpitiminden tavzi vermeyen anne ve babaları da buradan tebrik etmek istiyorum. Eğer saygıdeğer hocalarımız uygun bulurlarsa, öğrencilerimiz bulundukları yerde oturabilirler.

''ASLAN PAYINI EĞİTİM VE ÖĞRETİME VERDİK''

Hükümetlerimiz döneminde hazırladığımız tüm bütçelerde aslan payını daima eğitim öğretime tahsis ettik. Eğitimin kalitesini arttırmak, fırsat eşitliliğini sağlamak için aslan payını daima eğitim-öğretime verdik. Son 20 yılda pek çok adım atarak evlatlarımızın eğitiminde kesinti yaşamasının önüne geçtik. Sene sonuna kadar 100 milyon yardımcı kaynağı öğrencilerimizle buluşturmayı hedefliyoruz. Türkiye'nin aydınlık yarınlarına dair umutlarımız giderek güçleniyor. Çünkü yarının mühendisleri, öğretmenleri, sanatçıları sizlerin içinden çıkacak.

''100 MİLYON YARDIMCI KAYNAK ÜCRETSİZ DAĞITILACAK''

Evlatlarımıza ücretsiz olarak ulaştırılan kitap sayısı 4 milyar adedi buldu. 2002'den beri eğitim ve öğretime gereken önceliği vermeseydik biz de diğer ülkeler gibi, salgın döneminde çok ciddi sıkıntılar ve zorluklarla karşılaşırdık. Artık yardımcı kaynaklar da bakanlığımız tarafından hazırlanıp ücretsiz şekilde öğrencilerimize ulaştırılıyor. Sene sonuna kadar 100 milyon yardımcı kaynağı öğrencilerimizle buluşturmayı hedefliyoruz. Yıl sonuna kadar 3 bin anaokulu ve 40 bin anasınıfı hedefini gerçekleştirmek için çalışıyoruz.

''EN YÜKSEK ARTIŞ SAĞLAYAN ÜLKELERDEN BİRİYİZ''

Öğrencilerimize yönelik yaz okulları açıyoruz. Tatilinizi en verimli şekilde geçirmenizi arzu ediyoruz. Eğitim bütçemizi 10,3 milyar lira seviyesinden 274,3 milyar lira seviyesine çıkarmasaydık, derslik sayımızı 343 binden 611 bine yükseltmeseydik salgın döneminde çok ciddi sıkıntılarla karşılaşırdık. Öğrenci sayısı en fazla artan ülke olmamıza rağmen uluslararası kalite göstergelerinde en yüksek artış sağlayan ülkelerden biriyiz.

ÖĞRENCİLERE YAZ TATİLİ TAVSİYESİ

Yaklaşık 3 ay sürecek uzun bir tatil dönemine başlıyorsunuz. Tatil elbette keyifli vakit geçirmek demektir, belki bir topun, belki bir uçurtmanın peşinde saatler boyu koşacaksınız. Arkadaşlarınızla doyumsuz sohbetlere dalmanın mutluluğunu yaşayacaksınız. Kiminiz tatilini farklı yerlerde, farklı faaliyetlerle geçirecek. Tüm bunları yaparken tatilin yeni şeyler öğrenme fırsatı olduğunu da lütfen unutmayın. Tatilin sevincini yaşarken araştırmaktan asla vazgeçmeyin. Bilgisayarda veya sokakta, aynı zamanda yeni şeyler öğrenmekten geri durmayın. Günlerinizi sadece bilgisayarla, tabletle ekran başında ziyan etmeyin. O da aşırı bir bağımlılığı getirir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!