CHP'li Ünal Çeviköz, Türkiye'nin NATO vetosunu Finlandiya'ya şikayet etti

Finlandiya medyasından HS'ye konuşan CHP’li Ünal Çeviköz, Türkiye'nin NATO tutumunu eleştirdi. Çeviköz, Finlandiya'nın NATO üyeliğini desteklemeye hazır olduklarını söyledi.

Politika 26.05.2022, 09:37 26.05.2022, 10:01
Abone ol
CHP'li Ünal Çeviköz, Türkiye'nin NATO vetosunu Finlandiya'ya şikayet etti

İsveçli ve Finlandiyalı heyetler, NATO üyeliği için dün Ankara'ya geldi ve Türk yetkililerle görüştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan, her iki ülkenin NATO üyeliğine sıcak bakmıyor. Türkiye, iki İskandinav ülkesinin terörle olan bağlantısının kesilmesini istiyor.

Muhalefet partisi CHP İstanbul Milletvekili Ünal Çeviköz ise Ankara'nın iki ülkeye karşı tutumunu eleştirdi. Ünal Çeviköz, konuyla igili Türkiye'yi Finlandiya medyasına şikayet etti.

Rusya'nın son saldırılarının, Finlandiya'nın yaşadığı güvenlik endişelerini haklı çıkardığını belirten CHP'li Çeviköz, Finlandiya'nın NATO üyeliğini desteklemeye hazır olduklarını söyledi.

''TAKTİKSEL BİR HATA''

Helsingin Sanomat gazetesine konuşan CHP’li Ünal Çeviköz, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı; ''Erdoğan'ın, Finlandiya'nın NATO üyeliği yolunda PKK/YPG sorununu gündeme getirmesi taktiksel bir hata. NATO ortaklarımızdan güçlü tepkiler almasına şaşmamalı
CHP, Finlandiya'nın NATO üyeliğini desteklemeye hazır. Atatürk de Finlandiya'yı severdi. İktidar, İsveç ve Finlandiya'nın Türkiye'nin AB üyeliğini desteklediğini unutmamalı. Finlandiya NATO'ya girecek ve Türkiye ile iyi ilişkilere sahip olacak"

''BAZI PKK'LILAR FİNLANDİYA'YA KAÇMIŞ OLABİLİR''

"Bazı PKK'lılar Finlandiya'ya kaçmış olabilir. diyen 69 yaşındaki emekli büyükelçi, ''Kim olduklarını bilmiyorum. Ama her ne ise, bu Türkiye'nin doğrudan Finlandiya ile ilgilenmesi gereken ikili bir sorun." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!