banner2

CHP köy korucularının maaş zammından rahatsız oldu

Türkiye'nin terörle mücadelesinde güvenlik güçlerinin dağlardaki gözü kulağı olan köy korucularının maaş artışına HDP'nin yanı sıra CHP'nin de karşı çıkması tepkilere yol açtı

Politika 18.07.2021, 13:17 18.07.2021, 14:17
Abone ol
CHP köy korucularının maaş zammından rahatsız oldu

TBMM Genel Kurulunda ekonomiye ilişkin düzenlemeler içeren Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi kabul edildi. Düzenlemeler arasında köy korucularının maaşı da yerini aldı.

Köy korucuları, Türkiye'nin terörle mücadelesinde güvenlik güçlerinin başlıca yardımcılarından olurken, 1985 yılından bu tarafa Türk Silahlı Kuvvetleri'ne destek oluyor.

CHP'NİN KARŞI ÇIKMASI TEPKİLERE NEDEN OLDU

Yeni düzenlemeyle birlikte asgari ücretinde altında maaş alan köy korucularının maaşları net olarak 2 bin 822 TL'ye çıkarıldı fakat köy korucularının maaşlarına yapılan zam kararına CHP ve HDP'li vekiller Meclis'te karşı çıktı. HDP'nin neden karşı çıktığı konusunda zihinlerde bir fikir oluşurken, CHP'nin bu maaş artışına neden kaşı çıktığına kimse anlam veremedi.

DESTİCİ'DEN CJP'YE SERT ELEŞTİRİ

CHP'nin bu çıkışı büyük tepki topladı. Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici de CHP'nin karşı çıkışına tepki gösteren isimlerden oldu. Köy korucularının asgari ücretin altında maaş almamaları konusundaki teklifin HDP ve CHP tarafından reddedilmesine tepki gösteren Destici, “Bu, HDP’yi rahatsız eder çünkü HDP ve PKK bir dönem direkt olarak köy korucularını hedef aldı, onların ailelerine saldırdı ve şehit etti. HPD bundan rahatsız olur, çünkü PKK’nın partisi ama bundan CHP neden rahatsız oluyor? Ben bunu anlamakta zorluk çekiyorum ve vatandaşımızın bunu bilmesi gerektiğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Kaynak: En Son Haber

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!