CHP 'Ekremciler' ve 'Kemalciler' şeklinde resmen ikiye bölündü! Parti örgütü kaynıyor...

2023 seçimlerinde cumhurbaşkanı adayının kim olacağına halen karar veremeyen CHP'de kriz yaşanıyor. Parti 'Ekremciler' ve 'Kemalciler' şeklinde ikiye bölünmüş durumda.

Politika 14.01.2022, 17:17 14.01.2022, 18:35
Abone ol
CHP 'Ekremciler' ve 'Kemalciler' şeklinde resmen ikiye bölündü! Parti örgütü kaynıyor...

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu arasındaki kriz partiyi böldü. T24 yazarı Murat Sabuncu'ya bilgi veren CHP kaynakları, "Parti içinde cumhurbaşkanlığı adaylığı için 'Kemalciler', 'Ekremciler' diye bir ayrım olmaya, hatta büyümeye başladı. Genel merkezde, il örgütlerinde, belediyelerde... Bunu hem parti hem seçimlerin geleceği açısından riskli buluyorum. Hele bir de Kemal Bey aday olur, daha önce söz verdiği gibi parti genel başkanlığından ayrılırsa durum daha da karışır" diyor. 

CHP lideri Kılıçdaroğlu, "Bir cumhurbaşkanının devleti iyi bilmesi lazım, devlet aklının ne olduğunu bilmesi lazım. Verdiği sözün arkasında durması lazım. Cumhurbaşkanı seçiyoruz, popstar seçmiyoruz" diyerek İBB Başkanı İmamoğlu'na kapıları kapatmıştı. 

Kılıçdaroğlu ayrıca, CHP'li belediye başkanlarının bir dönem daha görevlerine devam etmelerinin uygun olacağını söyleyerek İmamoğlu'nun aday olmaması gerektiğini dile getirmişti. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde kendisine geniş bir danışman ekibi kuran ve tanıtım harcamaları için oldukça büyük miktarda kaynak ayıran İmamoğlu ise boş durmuyor. İmamoğlu, geçtiğimiz günlerde sosyal medya hesabında, yürüyen merdivene binmiş kedi fotoğrafı paylaşarak, o merdivene ters istikamette binmeyi başaran Kılıçdaroğlu'na göndermede bulunmuştu. 

PARTİ GENEL BAŞKANI KİM OLACAK?

İmamoğlu ile Kılıçdaroğlu arasında devam eden ve CHP örgütünü ikiye bölen krizin yakında yeni safhalarıyla günyüzüne çıkması kaçınılmaz görülüyor. 

Mesele sadece cumhurbaşkanı adaylığı değil. Eğer Kılıçdaroğlu, Millet İttifakı'nın adayı olarak ilan edilirse CHP'de bu kez genel başkanlık koltuğu için yeni bir kriz başlayacak. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!