banner2

Çavuşoğlu: Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne olan desteğimiz çok güçlüdür

Bakan Çavuşoğlu, uluslararası topluma Kırım'ın yasa dışı ilhakına karşı tek ses olma çağrısı yaptı.

Politika 24.08.2021, 17:50 24.08.2021, 18:17
Abone ol
Çavuşoğlu: Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne olan desteğimiz çok güçlüdür

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ukrayna'nın toprak bütünlüğünün Türkiye tarafından güçlü şekilde desteklediğini kaydetti ve "Uluslararası toplum, uluslararası hukukun (Kırım yasa dışı ilhakı) bu ihlaline karşı tek ses halinde konuşmalı." dedi.

Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, Ukrayna'daki Kırım Platformu Kuruluş Zirvesi'ndeki kounuşmasında Ukrayna’nın bağımsızlığının 30. yılını kutladı.

"UKRAYNA'NIN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNE DESTEĞİMİZ ÇOK GÜÇLÜ"

Kırım’ın yasa dışı ilhakından bu tarafa 7 seneden daha fazla bir süre geçtiğini hatırlatan Bakan Çavuşoğlu, "Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne olan desteğimiz çok güçlüdür. Uluslararası toplum, uluslararası hukukun bu ihlaline karşı tek ses halinde konuşmalı." dedi.

"Kırım Platformunun bizim dayanışma ve bağlılığımızı gösteren etkili bir forum olarak hizmet edeceğine inanıyoruz." diyen Bakan Çavuşoğlu, Kırım Platformunun sadece bölge ile değil halkla da ilgili olduğunu söyledi.

Ukrayna'da yaşayan büyük bir Tatar toplumu olduğunu, Türkiye'nin de Tatar kökenli milyonlarca vatandaşa ev sahipliği yaptığını dile getiren Çavuşoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

"Büyük Tatar entelektüeli İsmail Gaspıralı bir keresinde şöyle demişti; 'düşmek kolaydır ancak tekrar ayağa kalmak zordur.' Tatarlar, tarihimiz boyunca bütün zorlukların üstesinden gelmeyi başardı. Ukrayna Devlet Başkanı (Vladimir) Zelensky'e Parlamento ile Kırım Tatarlarını Ukrayna’nın yerli halkı olarak tanımaları konusundaki çabalarından dolayı teşekkür ediyoruz."

"BU PLATFORM KÜRESEL FARKINDALIĞA HİZMET ETMELİ"

Bakan Çavuşoğlu, Kırım Platformunun, Kırım Tatar Meclisi ile yakın çalışacağı temennisini dile getirerek, "Bu platform, Kırım’a yönelik küresel farkındalığı artırmaya hizmet etmeli." dedi.

Platformun, parlamentolar arası temas kurulmasının, kamunun etkin şekilde bilgilendirilmesinin ve özelikle uluslararası hukuk hakkında uzman düzeyinde toplantıların yapılmasının platformun çalışmalarına değer katacağına dikkati çeken Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

"Mevcut şartlar altında (Kırım'ın yasa dışı ilhakı) bu soruna yönelik kolay bir çözüm yok. Maalesef ki Birleşmiş Milletler mekanizması dahil uluslararası sistem, (Kırım meselesini) çözecek kadar iyi tasarlanmış değil. Diplomasi aracılığıyla barışçıl çözüm, hala tek yol. Bu da etkin koordinasyonu gerektiriyor. Bu platform, barışçıl ve uzun vadeli çözümü başarabilmemiz için çabalarımızı koordine etme konusunda önemli bir başlangıcı işaret ediyor. Kırım, Ukrayna’dır."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!