banner2

Bu ne yaman çelişki anne!

CHP Genel Başkanı'nın yatırımlar konusundaki çelişkileri parti tabanını bile zora sokmaya başladı. Kılıçdaroğlu, 2009'da yap-işlet-devret modelini savunuyordu.

Politika 10.06.2021, 12:15 10.06.2021, 13:15
Abone ol
Bu ne yaman çelişki anne!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, başta Kanal İstanbul olmak üzere otoyol, şehir hastanesi ve köprü projelerinin yap-işlet-devret modeliyle inşa edilmesine tepki gösteriyor. Bu ay ilk kazması vurulacak Kanal İstanbul konusunda vites yükselten Kılıçdaroğlu, iktidara gelmeleri halinde projeye katılan şirketleri, paralarını ödememekle tehdit etti. Kılıçdaroğlu, "Kanal İstanbul projesinde bulunan şirketlerin paralarını asla ödemeyeceğiz. Türkiye’de yatırım yapmalarının önünü keseceğiz. Yurt dışından yap işlet devlet modeli ile yapacağız diyorlar. Birisi gelir kanal yaparsa CHP iktidar olduğunda size bir kuruş para vermem" dedi. 

Oysa Kılıçdaroğlu, 2009 yılındaki yerel seçimler sırasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için CHP'den aday olmuş ve TV ekranlarında yap-işlet-devret modelini hararetle savunmuştu. Kılıçdaroğlu'nun o günden bugüne taban tabana zıt olan görüşleri, CHP'lilerin bile anlamakta zorlandığı yaman bir çelişki halini aldı. 2009'da HaberTürk televizyonunda Fatih Altaylı'nın sorularını cevaplayan CHP lideri, yap-işlet-devret uygulamasını şöyle savunmuştu:

YAP-İŞLET-DEVRET... SON DERECE BASİT!
Kılıçdaroğlu: Altyapı yatırımları için hiçbir zaman merkezi hükümetten yardım almaya gerek yok. Ortak aklı egemen kılacaksak, bana merkezi hükümet yardım ederse, örneğin Bakü-Tiflis-Ceyhan petrol boru hattına sağlanan vergi ayrıcalıkları büyükşehir belediye başkanı olarak bana sağlanırsa, ben İstanbul'un metro sorununu 8 yılda çözerim. Üstelik çok daha iyi koşullarda çözerim. Çok daha fazla kilometreyle... Yap-işlet-devret modeli... Son derece basit. Belli garantiler vereceksiniz, uluslararası ihaleye çıkacaksınız. Gelip onu Türkiye'de yapacaklar. 

Fatih Altaylı: Paralı geçiş olacak yani. 

Kılıçdaroğlu: Evet efendim, zaten metro paralı. Bedava değil. Şunu söylediğim zaman diyorlar ki, 'ya yüksek tutarsa fiyatı?' Yüksek tutarsa (bilet pahalı olursa) üstteki otobüse binecek. O rekabet sağlanacak zaten. 


Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!