banner2

Bakan Varank: Tacikistan ile yeni müzakerelere başlama kararı aldık

Türkiye-Tacikistan 11. Dönem Karma Ekonomik Komisyonu toplantısına katılan Bakan Varank, iki ülke arasındaki ticaret hacminin seyrine yönelik atılacak adımlar ve iş birliğine yönelik önemli değerlendirmelerde bulundu.

Politika 13.10.2021, 14:30
Abone ol
Bakan Varank: Tacikistan ile yeni müzakerelere başlama kararı aldık

Türkiye-Tacikistan 11. Dönem Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) Toplantısı'na katılan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Duşanbe'deki programın yoğun bir şekilde gerçekleştiğini belirtti.

Türkiye ile Tacikistan arasında var olan ticaret hacmini gelecekte 1 milyar dolar seviyesine ulaştırma hedefleri olduğuna dikkat çeken Varank, küresel salgının kendilerine halklarının refahını sağlamaya giden yolun rekabet üzerinden değil, karşılıklı iş birliği mekanizmalarını kurmaktan ve ortaklaşa politikalar oluşturmaktan geçtiğini dile getirdi.

Bakan Varank, Türkiye ve Tacikistan’ın Asya ile Avrupa'yı birbirine bağlayan stratejik konumlarının gereği olarak bunu sağlayacak potansiyeli bulundurduklarına vurgu yaptı ve salgının getirdiği koşullara rağmen var olan ticaret hacminin 2020’de yıllık yüzde 17 artış göstererek, 323 milyon dolar seviyesine geldiğini, bu yılın 9 ayında ise bu rakamın yakalandığını ifade etti.

TÜRKİYE UZAY AJANSI VE TACİKİSTAN ASTRONOMİ ARAŞTIRMALARI MERKEZİ İŞ BİRLİĞİ

Önceki yıllardan daha farklı olarak bu yıl Karma Ekonomik Komisyonu Protokolü'ne 117 somut maddeden meydana gelen bir eylem planı ekledikleri kaydeden Varank, bu çerçevede iki ülke arasında karşılıklı ticaretin artırılması için ortak çalışma grubu oluşturulması, ayrıca dijital ticaret ve uluslararası kombine yük taşımacılığı gibi alanlarda iş birliği, Türkiye-Tacikistan arasındaki uçuş frekanslarının artırılması eylemlerinin önemine dikkat çekti.

Türkiye ve Taciskistan'ın bilim akademilerinin haricinde Türkiye Uzay Ajansı ve Tacikistan Astronomi Araştırmaları Merkezi arasında da bir iş birliğini tesis edeceklerini belirten Varank, KOBİ’lere yönelik de iş birliği yapılacağını söyledi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!