banner2

Bakan Muş, güzel haberi verdi

Ticaret Bakanı Muş, Ankara Sanayi Odası'nın haziran ayı meclis toplantısında dış ticaret rakamlarını değerlendirirken, Haziran ayına dair beklentilerini paylaştı.

Politika 30.06.2021, 13:24 30.06.2021, 17:08
Abone ol
Bakan Muş, güzel haberi verdi

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Ankara Sanayi Odası'nın haziran ayı meclis toplantısına katıldı.

Muş, salgın döneminin, devlet ve özel sektörün ahenk içerisinde çalışmasının önemini gösterdiğini vurguladı. 

"Salgının en yoğun yaşandığı 2020 yılında özel sektörümüzün gayreti ve devletimizin verdiği destekler sayesinde yüzde 1,8'lik büyüme oranıyla Çin'in ardından G-20 içerisinde en yüksek büyümeyi kaydeden ülke olduk" diyen Bakan Muş, sanayi sektörünün yeni tip koronavirüs salgını sürecinde ülkenin büyümesini sırtladığını ifade etti.

HAZİRAN AYINDA REKOR BEKLENTİ

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, ekonominin yılın ilk çeyreğindeki yüzde 7 oranında büyümesinin, imalat sanayiinin ise yüzde 12,2 büyüyerek büyümeye fazla katkı sağlayan sektör olmasından duydukları memnuniyeti de dile getirdi ve sözlerine şöyle devam etti:
"Önümüzdeki cuma günü açıklayacağımız dış ticaret rakamları ihracatımızın ekonomik büyümenin lokomotifi olmaya devam ettiğini gösterecektir. Haziran ayında rekor bir oran, rekor bir rakam beklediğimizi buradan ifade etmek isterim. İnanıyorum ki 2021 yılı sonu itibariyle ihracatımızı, orta vadeli programın 2022 yılı hedefi olan 198 milyar doları da aşarak 200 milyar doların üzerine çıkartmış olacağız."

SAYISAL VERİLER

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, mayıs ayında ise genel ticaret sistemine göre ihracat yüzde 65.7, ithalat yüzde 54 arttı. İhracat 2021 yılı mayıs ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 65.7 artarak 16 milyar 498 milyon dolar oldu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!