Yandex Metrica

Bakan Karaismailoğlu: Türkiye daima Azerbaycan'ın yanında

Bakan Karaismailoğlu: Türkiye daima Azerbaycan'ın yanında

Bakan Adil Karaismailoğlu, Azerbaycanlı mevkidaşıyla beraber Karabağ'da çalışmaları gözlemlerken, Türkiye'nin Azerbaycan'a olan desteğini tekrar dile getirdi.

Politika

23.01.2024, 17:31

Azerbaycan temasları kapsamında bulunduğu Azerbaycan’da, Ermeni işgalinden kurtarılan Karabağ'a giden Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türkiye'nin bölgenin yeniden inşasında Azerbaycan'ın yanında olduğunu belirterek, "Türkiye bütün gücüyle Azerbaycan'ın arkasında" dedi. Bakan Karaismailoğlu Karabağ’da çalışmaları yerinde gözlemleyip, yetkililerden bilgi aldı.

Azerbaycan, Ermenistan’ın işgalinden kurtardığı bölgelerde çalışmaları hızlandırdı. Bölgedeki demir yolları ve otoyolları, altyapı çalışmaları ile yeniden imar ediliyor. Türkiye, bu süreçte de Azerbaycan’ın en büyük destekçisi olarak yanında bulunmaya devam ediyor.

KARABAĞ'I BİRLİKTE İNŞA EDECEĞİZ

"Horadiz Ağbend yol şantiyesindeyiz şu anda. Burada hem karayolu hem de demir yolu olmak üzere çok büyük bir çalışma var. Alternatif diğer yolların da çalışmaları başladı. Kardeş ve dost ülke Azerbaycan’a Dağlık Karabağ’ın inşasında da hem mühendislik açısından hem de teknoloji açısından Türkiye bütün gücüyle arkasında" diyen Bakan Karaismailoğlu daha sonra Azerbaycanlı mevkidaşı Reşat Nabiyev ile birlikte Şuşa Otoyolu'nun şantiyesine gitti.

HER ZAMAN AZERBAYCAN'IN YANINDAYIZ

Türkiye'nin, bölgenin kalkındırılması konusundaki daimi desteğini, Azerbaycan’ın yanında olduğunu vurgulayan Karaismailoğlu, şunları aktardı:

"Biz de bölgenin imar ile ilgili yapabileceğimiz ihtiyaçlar doğrultusunda onları vermek için buralardayız. İnşallah Karabağ’ın inşasında bizim de ne kadar emeğimiz olursa bu bizi memnun edecektir.“

Azerbaycan Ulaştırma, Haberleşme ve Yüksek Teknolojiler Bakanı Reşat Nabiyev de Türkiye’nin desteğinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

BAKAN KARAİSMAİLOĞLU’NUN AZERBAYCAN'DA PAZAR GÜNÜ GERÇEKLEŞTİRDİĞİ TEMASLAR
Çeşitli temaslar gerçekleştirmek için Bakü’de bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu programının ilk gününde, Karabağ'ın imarı konusunda Türkiye Cumhuriyeti'nin tecrübe ve birikimlerini paylaşacaklarını ve Azerbaycan'la el birliğiyle çalışacaklarını belirtmişti.

Bakan Karaismailoğlu, Azerbaycan'da merhum Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in kabri ile 20 Ocak şehitlerinin yer aldığı Bakü Şehitler Hiyabanı'nda Ebedi Ateş Anıtı'na ve Bakü Türk Şehitliği'ni ziyaret ederek, çelenk sunduktan sonra şehitliğin anı defterine yazdı.

Ziyaretlerinin sonrasında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Bakan Karaismailoğlu şu mesajları vermişti:
"Karabağ'ın imarı konusunda Türkiye Cumhuriyeti olarak tecrübe ve birikimlerimizi paylaşacağız, el birliğiyle çalışacağız. Nahçıvan'da da projelerimiz var. Önemli ulaşım ve lojistik koridorlarını en kısa zamanda değerlendirip sonuç alacağız."

Karaismailoğlu, kara yollarında Türk transit firmalarının karşılaştığı problemleri de Azerbaycanlı muhataplarıyla müzakere edeceğini ifade etmiş ve konuşmasına şöyle devam etmişti:
“Karabağ'ın imarında gerekli olan kara yolu ve demir yolu bağlantıları için önemli görüşmeler yaptıklarını dile getiren Karaismailoğlu, "Güçlü firmalarımızın da desteğiyle plan ve projelerimizi yapıp, en kısa zamanda hayata geçirip buraları lojistik ve ulaşım bağlamında dünyanın en önemli merkezlerinden birisi haline getireceğiz. Türkiye ve Azerbaycan'ı kaliteli, konforlu ve güvenli yollarla birbirine bağlamanın çabası içerisindeyiz." 
 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading